Karl Ove Knausgård lesz 2019-ben a Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége

  • narancs.hu
  • 2018. október 29.

Könyv

Szenzációs kulthír.

A leghíresebb kortárs norvég író, Karl Ove Knausgård lesz a 2019-es Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége április 25. és 28. között – jelentette be a szerző magyar kiadója, a Magvető a Facebookon.

Magvető

Örömmel tudatjuk, hogy Karl Ove Knausgård lesz a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége április 25. és 28. között.

Első regénye 1998-ban jelent meg Ki a világból címmel, mely elnyerte a Norvég Kritikusok Irodalmi Díját. A díj történetében még nem volt arra példa, hogy első könyves író művét ismerték volna el.

2004-ben jelent meg második regénye, a Mindennek rendelt ideje. A könyv számos díjat nyert.

Bár Knausgård első két könyve kedvező fogadtatásban részesült, Norvégia-, majd világszerte ismert íróvá csak a 2009 és 2011 között megjelent Min Kamp című hatkötetes – több mint 3500 oldalas – önéletrajzi regénysorozatával vált.

„A férfiként létezés szégyene”

A kortárs kulturális termelés legszínvonalasabb alkotásai közül jó néhány ún. autofikció. Ilyen például Linklater Boyhoodja, Dunham Csajokja, Ferrante Nápoly-tetralógiája, Kraus I Love Dickje, Solloway Transparentje, Ben Lerner, Tao Lin, St. Aubyn prózája, a mumblecore filmmozgalom vagy itthon az Ernelláék Farkaséknál Hajdu Szabolcstól, Garaczi lemurkönyvei, Németh Gábor Zsidó vagy? c. regénye…

A könyvek a hatalmas siker mellett megütközést is keltettek, melynek oka egyrészt a regényfolyam provokatív címe volt: a Min Kamp Hitler Mein Kampfjának norvég megfelelője; másrészt Knausgård egyes kritikák szerint túlságosan is reflektorfénybe helyezte barátai és családtagjai magánéletét. Mindazonáltal a regények szinte kizárólag kedvező kritikát kaptak.

A szerzővel két éve, a Harcom első részének magyar nyelvű megjelenésekor készítettünk interjút.

„Az irodalom fontosabb, mint a jó hírnév” – Karl Ove Knausgård író

Immár magyarul is olvasható az utóbbi évek legnagyobb irodalmi szenzációjának, a norvég szerző regényfolyamának első három kötete, a Halál, a Szerelem, a Játék (Harcom 1–2–3). Az eredeti cím (Min Kamp) még erősebben idézi a Mein Kampfot. A hatkötetes, 3600 oldalas mű főszereplője egy Karl Ove Knausgård nevű pasas, akinek önmagával és környezetével folytatott átlagos küzdelmei erősen rímelnek az író életének alakulására.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?