Könyv

Katharina von der Ga­then–Anke Kuhl: Az álla­tok szerelmi élete

Könyv

Vannak vajon az állatoknak érzései? Ugyanúgy szeretnek, ugyanúgy lesznek szerelmesek, ugyanúgy vágyakoznak, mint az emberek? „Honnan jött” a kishörcsög és a kiskutya? Előbb vagy utóbb mindegyik kisgyerek felteszi ezeket a kérdéseket, vagy valami hasonlókat. És nem biztos, hogy mindenki számára egyszerű feladat elmagyarázni, hogyan párosodnak a kígyók, sőt az is elképzelhető, hogy a szülők se tudnak semmit a csikóhal, a botsáska vagy épp az elefántfóka nemi életéről. Katharina von der Gathen író, szexuálpszichológus könyve – melyet Anke Kuhl remek illusztrációi tesznek teljessé – egyszerre vicces, meglepő (és olykor kicsit ijesztő is). Kiderül belőle, hogy a különböző állatok hogyan küzdenek meg a párjukért, hogyan találnak egymásra, hogyan hozzák világra kicsinyeiket, és hogyan nevelik fel azokat.

A könyv nem akar mindentudó lenni, így rögtön az elején bedobja, hogy az állati viselkedésminták emberi nézőpontból sokszor feltételezéseken alapulnak. A kötet praktikus és szép, névmutatója is van (!), egyes oldalai kihajtogathatók (amitől nem csak a gyerekek vadulnak meg), és rengeteg tudást ad át, mindenféle egyszerűsítés és szépelgés nélkül, mégis befogadhatóan. A 12 éves kortól ajánlott mű olyan különlegességekre is kitér, milyen például a gömbhalszex, de egyéb kis színesekkel is szolgál például az azonos nemű állatok együttéléséről, és „pompás puncikat” és „parádés hímvesszőket” is bemutat. Hogy botrányos lenne? Á, ez csak biológia. De szülőként nem árt felkészülni, hogy az állatok után a gyerekeknek az emberi szexualitásról is lesznek kérdéseik.

Fordította: Győri Hanna. Kolibri, 2019, 144 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.