Könyv

Ebben a furcsa útikönyvben az utazó végső soron mindenhol saját magát keresi

Christoph Ransmayr legújabb magyarul megjelent könyvét nevezték már útikönyvnek, afféle szabálytalan memoárnak egy világutazó tollából, de definiálták vaskos novellagyűjteménynek és rendhagyó regénynek is. Ez az utazó azonban hiába látja a világ legkülönlegesebb helyeit és figuráit, nárcisztikusan folyton ugyanazt keresi, bárhová is megy – saját magát.

KaeRel: Csonthalma

Ki ne szeretett volna végre egy olyan könyvet kézbe venni, amelynek a szereplői vérszívó erdőjárók, titkos rákbetegek és rejtőzködő halhatatlanok? 

Random

A február talán a legalkalmasabb hónap arra, hogy valóban mindenféle olvasmány a kezünkbe kerüljön az önéletrajztól a tanulmányköteten át a klasszikusokig.

„A vasaló alakú sebhely”

Mi a különbség szépíró és újságíró között? Mi hozza össze a fiatal feministákat és a kasubföldi asszonyokat? Válhat-e egy családregény a tágabb közösség történetévé? Erről is beszélgettünk a lengyel szerzővel, akinek tavaly két kötete is megjelent magyarul.

„Nem is keresték”

Csak hagyjanak békén címmel nemrég megjelent Mándy Iván monumentális monográfiája. Élet- és pályarajz egy nagyon budapesti szerzőről. De hogyan lehet ma életrajzi szempontú monográfiát írni, mennyire volt nehéz a magánmitológia mögötti valóságot megragadni – a könyv szerzőjével ezekről is beszélgettünk.

Szellemi frontszolgálat

„Állítólag a Birodalmat, Németországot becsméreltem azzal, hogy ellenük fordultam” – mondta az antifasiszta Thomas Mann a nácikról, miután 1933-ban száműzetésbe kényszerült. „Oly hihetetlenül vakmerők – folytatta –, hogy összetévesztik magukat Németországgal.”

Istenek és szörnyek

Nagyalakú, illusztrált kiadványban jelentek meg a népszerű horrorszerző alapművei, aki életében nem volt túl népszerű, de halála után senki sem tudta kivonni magát a hatása alól.