KÖNYVMELLÉKLET

Mécs Anna: Gyerekzár

Könyv

Beletelik egy kis időbe, amíg az ember rájön arra, hogy a hinni akarás nem olyan, mint a szarás: erőltetni kell és jön. A szerelem pedig nem egy matematikai feladvány, amit függvények segítségével meg lehet oldani. Mécs Anna első novelláskötete nehéz súlyként nehezedik az olvasóra, kemény helyzetek, fájó pontok, kínos és időnként gyomorforgató részletek, amelyektől legszívesebben csak hánynánk egyet. A kötet figurái meg is teszik ezt, hiszen nehéz máshogy reagálni például arra, ha a családi fészekben épp a halott rokon véres tumorjait pakolja az orvos az illető kezébe. Hányás után meg jöhet a nagy semmi, hiszen ez van, nincs mit tenni. Emberek születnek, sokszor nem egészségesen, de ha igen, később betegek lesznek és meghalnak. Vagy nem lesznek betegek, csak eleve őrültek, s önkezükkel vetnek véget életüknek. A novellákban nagyjából mindenki meghal valahogy, de valójában nem igaz, hogy nincs mit tenni. Lehet rá készülni, de ha valaki haldoklik, akkor az inkább haljon meg gyorsan, „ahogy egy csillag omlik össze”. Furcsa családi kapcsolatok, kellemetlen beszélgetések és rossz randevúk. Szívás, ha az embernek van családja, meg az is, ha nincs. Ami pedig a szerelmet illeti: egyedül sem túl jó, de ha jön egy jelölt, könnyen kéztörés lehet a vége, vagy újfent hányás. A Tinder meg megy a kukába, vagy a nagypapa, akinél arra vár az egész család, hogy végre feldobja a talpát, és felszabaduljon egy kis hely a lakásban, mert kell a szoba az újszülöttnek.
A papa azonban humoránál van, az olvasó pedig szörnyű helyzeteken nevethet, kár, hogy erre ritkán kerül sor. A huszonnégy novella elbírt volna még egy kis fekete humort, mert a szöveg elsőre drámainak tűnik, ám egyáltalán nem vészes.

Scolar, 2017, 141 oldal, 2490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.