KÖNYVMELLÉKLET - Visszhang: könyv

Nagy mesterek remekművei; Népek zenéi

Könyv

A csak Pepe-sorozatként emlegetett Magali Le Huche-féle zenélős könyvek az elmúlt években a gyerekek kedvenceivé váltak.

Túlzás nélkül elmondható, hogy paradigmaváltást jelentettek a hangos kiadványok körében.  Lankadatlanul zenéltetik e kiadványokat, nyomogatják a gombokat, klasszikusokat, jazzt, diszkót vagy épp hiphopot hallgatva. Pepe, a sárga kiskutya kötetei 3 éves kortól ajánlottak, így piaci rés maradt a legkisebbeknek szóló hasonló könyvtárgynak: a Nagy mesterek remekművei és a Népek zenéi nekik szólnak. E lapozós verziók strapabíróbb anyagból készültek, egyszerűbbek, színesebbek és elnagyoltabb illusztrációkkal, csupán egy-egy mondatos szöveggel jelentek meg, kiváló zenei minőségben. Az egyéves kortól ajánlott könyvek kétszer 12 zenei részletet szólaltatnak meg, a bekapcsolást követően ezeket is egy-egy helyen kell megnyomni, hogy zenéljenek. Kínában pandák készítenek tradicionális papírsárkányt, miközben a megfelelő, autentikus dallamok szólnak, Hawaiinál teknősök zenélnek és táncolnak a parton, míg Oroszországban medvék baktatnak rétegesen felöltözve a havas tájban, Indiában pedig a tigris egy elefánt hátán utazik. A klasszikus zenét bemutató kötetben többek között Bach, Bizet, Chopin és Vivaldi dallamai szólnak, a rajzok pedig igazodnak a zenei címekhez, és megpróbálják a hangzást is lekövetni. Itt is állatkák vannak rizsporos parókában, maskarában vagy épp egy hangszer társaságában. A babák (és a szüleik) biztosan odalesznek értük.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.