Könyv

Valachi Anna: "A nő számomra rejtély". József Attila asszonyai

  • bánza
  • 2014. február 28.

Könyv

A kötet elején megkapjuk a manapság elkerülhetetlennek tűnő Esterházy-mottót. Ez Valachi Anna szerint azt hivatott érzékeltetni, hogy az "apa nélkül, női környezetben nevelkedett József Attila kisgyermekkora óta nélkülözte a családi férfimintát, amellyel azonosulva - vagy azt akár elutasítva -, maszkulin jellegűvé formálódhatott volna nemi identitása".

Ebből látható, hogy a kötet nem annyira irodalomtörténeti, mint lélekelemzési irányú; így a tematikus felosztás racionális: Családi nők; Első vágyak, hódítások; Pótanyai oltalmazók; Magasban és mélyben; Felnőttkori anyahelyettesek; Mások aszszonyai; "Az a szép, régi asszony". Ha összeszámoljuk az így fellépő hölgyeket, akkor összesen húszig jutunk, és közülük legfeljebb minden másodikkal volt csak a költőnek szexuális kapcsolata. Ez nem sok. József Attila nem nevezhető szívtiprónak. Inkább az ő szívét tiporták. Vagy a sajátját tiporta ő maga.

E fejezetcímekből az is kitűnik, hogy Valachi Anna a költő női kapcsolatait mindenekelőtt az anya szerepéből vezeti le, eszerint Pőcze Borbála lett volna a minta, a nagy ideál stb. "A kezdet és a végzet asszonyát József Attila számára korán elvesztett édesanyja testesítette meg, és akivel aztán egyesült a halálban." A végzet másik asszonya talán Vágó Márta, "aki ideális élettársa lehetett volna, ha a lány családja és baráti környezete nem hiúsítja meg tervezett házasságukat". József Attila személyéről mindig Wolfgang Hildesheimer mondata jut eszembe Mozarttal kapcsolatban, akire a környezete feltehetően így reagált: "Rendben, a pasas nyilvánvalóan zseni, de tényleg vágyom a társaságára?" Úgy tűnik, Vágó Márta nem vágyott; és ezért nem hibáztatható.

Valachi Anna fölényes tudással, remek idézetekkel, beleérző lélekkel adja elő koncepcióját; a kötet nem mellékesen tökéletes ismeretterjesztés, kiváló segédanyag.

Noran Libro, 2013, 261 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.