KÖNYVMELLÉKLET - Könyv

Varró Dániel: A szomjas troll

Könyv

Az év gyerekkönyv-meglepetése Tamkó Sirató Károly Röviköt balladájának nyelvi köpönyegéből bújt elő, és története is legalább oly elragadó. Kell is a bemelegítés ehhez a négy északi regéhez, mert innentől a szójátékokon korcsolyázunk, miközben csillognak a rímek, mint jégcsipkén az északi napfény, nem lehet letenni felnőttként sem ezt az áradó, váratlan humorú és nagyon kedves könyvet. A Kíváncsi óratörpe ravasz tanmese: megszeretjük a rosszcsont, a világot elrontó manócskát, hogy aztán együtt akarjuk helyrehozni a még talán megjavíthatót. A végén a csattanó megint szerzői bravúr, szójáték, de mégsem csak az: apró világmagyarázat. A másik két történetnek is férfiak/fiúk a hősei. Végre megismerhetünk egy kis hablegényt is, ideje volt! Igaz, itt a fiúcska még apró gyermek, nemhogy varázséneket, de egy varázsszót sem tud kinyögni, mégis többre vágyna, menne a nővéreivel csalni a hajósokat a halálba (te jó ég, elkezdtem én is rímekben beszélni, ragályos). „Búslakodott szegény kis hablegény, hogy az élete nem egy vadregény”, így aztán a szerző kanyarintott kalandot neki is, ahogy a Leprikónok átkában az olvasóknak is, a kaland-játék-kockázat fantasyregények mintájára. A leprikónok az ír mondavilág hímnemű tündéralakjai, akik gyakran öregember képében jelennek meg, és élvezik a bajkeverést. Akárcsak a szerző, aki meg azt élvezi, hogy háromszor „megöl”, míg sikerül végigmennem a kalandokon. És akkor elölről kezdem. Mert még mindig akad benne csavar.

Jelenkor, 2018, 136 oldal, 3999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."