KÖNYVMELLÉKLET - Könyv

Varró Dániel: A szomjas troll

Könyv

Az év gyerekkönyv-meglepetése Tamkó Sirató Károly Röviköt balladájának nyelvi köpönyegéből bújt elő, és története is legalább oly elragadó. Kell is a bemelegítés ehhez a négy északi regéhez, mert innentől a szójátékokon korcsolyázunk, miközben csillognak a rímek, mint jégcsipkén az északi napfény, nem lehet letenni felnőttként sem ezt az áradó, váratlan humorú és nagyon kedves könyvet. A Kíváncsi óratörpe ravasz tanmese: megszeretjük a rosszcsont, a világot elrontó manócskát, hogy aztán együtt akarjuk helyrehozni a még talán megjavíthatót. A végén a csattanó megint szerzői bravúr, szójáték, de mégsem csak az: apró világmagyarázat. A másik két történetnek is férfiak/fiúk a hősei. Végre megismerhetünk egy kis hablegényt is, ideje volt! Igaz, itt a fiúcska még apró gyermek, nemhogy varázséneket, de egy varázsszót sem tud kinyögni, mégis többre vágyna, menne a nővéreivel csalni a hajósokat a halálba (te jó ég, elkezdtem én is rímekben beszélni, ragályos). „Búslakodott szegény kis hablegény, hogy az élete nem egy vadregény”, így aztán a szerző kanyarintott kalandot neki is, ahogy a Leprikónok átkában az olvasóknak is, a kaland-játék-kockázat fantasyregények mintájára. A leprikónok az ír mondavilág hímnemű tündéralakjai, akik gyakran öregember képében jelennek meg, és élvezik a bajkeverést. Akárcsak a szerző, aki meg azt élvezi, hogy háromszor „megöl”, míg sikerül végigmennem a kalandokon. És akkor elölről kezdem. Mert még mindig akad benne csavar.

Jelenkor, 2018, 136 oldal, 3999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.