Százezren az internetadó ellen! – Janisch Attila felhívása

  • Janisch Attila
  • 2014. október 22.

Közlemény

Csatlakozzatok! Tiltakozzatok! Osszátok meg! Hogy megakadályozzuk a tájékozódáshoz és a kultúrához fűződő szabadságjogaink arrogáns, ostoba, totalitárius korlátozására tett kormányzati kísérletet.

A 150 forintos gigabájtonkénti internetadó nem csak az illegális filmletöltéseket érinti – mindenre vonatkozik, ugyanis a hétköznapi életünkben folyamatos adatforgalmat bonyolítunk. Ha elolvasunk egy internetes oldalt, ha megnézzük a barátaink fényképeit, ha a fórumokon kommunikálunk egymással, ha a YouTube-ot, az Indavideót, a Vimeót vagy más mozgóképes megosztó oldalakat használunk, ha feltöltünk a Facebookra családi képeket, ha azokat e-mailen küldjük a barátainknak, ha vásárolni akarunk… Vagyis életünk szinte minden pillanata internethasználatra, következésképp adatforgalomra épül, amiért eleve fizetünk a szolgáltatónak.

Az adatforgalom-alapú internetadó a legbrutálisabb ostobaság, amit ki lehet találni, és amivel korlátozni lehet a vizuális esztétika fejlődését ebben a feudálisan elmaradott, mentálisan egyébként is leépült országban.

Innentől kezdve csak vacak minőségű képeket fogunk nézegetni és feltölteni, nézhetetlen, többszörösen másolt, rongyosra nézett vhs-minőségű videókat böngészünk majd, amelyeken kivehetetlenek lesznek az arcok, a gesztusok, és alig lesz különbség a világos és sötét területek között.

Újra a postaládába dobjuk a leveleinket, mert olcsóbb lesz, mint e-mailben elküldeni egy csatolt dokumentumot.

Nem használjuk a skype-ot, ha barátainkkal, külföldre menekült rokonainkkal, ismerőseinkkel akarunk beszélgetni, vagy ha mégis, akkor kép nélkül, nem látva őket, hogy ezzel spóroljunk.

Olcsóbb lesz visszatérni a nyomtatott sajtóhoz, mint az interneten tájékozódni, élvezve a világhálón elérhető korlátlan információs gazdagságot.

Nem tudjuk majd használni a legális filmarchívumok anyagait, nem tudjuk megnézni a hatalmas és legális képzőművészeti és fotógyűjteményeket, nem tudjuk hallgatni a legális zenegyűjtemények anyagait, egy disszertációs kutatómunkákhoz nélkülözhetetlen, komolyabb internetes kutatás súlyos összegekbe fog kerülni.

Szinte a végtelenségig sorolható, hogy mi minden fog drága pénzbe kerülni. Olyan dolgok, amelyek nem illegálisak, nem fetisizált szenvedélyek, nem pornográfia, nem gyanús vagy tiltott tevékenység, hanem tájékozódás, kommunikáció, kultúra.

A kultúra emberi szükséglet.

A kommunikáció emberi szükséglet.

Az információ és a tájékozódás emberi szükséglet.

A sötétség és a némaság korát hozza ez a valóságtól elrugaszkodott, a technikai és civilizációs fejlődésnek ellentmondó és azt tagadó döntés!

Vakok, némák és süketek leszünk.

Egy veszedelmesen ember- és szabadságellenes kormány, és a magát isteni felhatalmazással bírónak gondoló, diktátori hatalomra törő miniszterelnök tudat, önállóság és információ nélkülivé tett rabszolgái.

Tiltakozz és védekezz, amíg nem késő!!!

Mert erre a tiltakozásra akkor is szükség van, ha tudjuk, hogy az egész megint csak egy jól időzített, az amerikai kiutasítások botrányát elfedni kívánó kormányzati akció. Ám, ha nem tiltakozunk, akkor simán bevezetik az internetadót. Tiltakozni kell, de közben nem szabad elfelejtkezni a kormány körüli, egyre dagadó nemzetközi botrányokról sem!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.