Film

A kis pénzrablás

Natja Brunckhorst: A változás valutája

  • - ts -
  • 2024. november 13.

Kritika

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Ha akarom, A változás valutája a Good bye, Lenin!-t idézi nagy tisztelettel, amikor felvillantja az NSZK–Csehszlovákia mérkőzés televíziós közvetítését az olaszországi labdarúgó-világbajnokságról, ha meg úgy akarom, akkor csak a pontos időt jelzi mindkét film (1990. július 1., Milánó, negyeddöntő, 1:0, gólszerző: Matthäus, 11-esből). Valójában nem egyik film idézi a másikat, hanem a történelmet ábrázolja mind a kettő: íme, az év, amikor minden összejött, egyesült az ország, és világbajnokok lettek a fiúk; a két esemény máig is egybetartozó, elválaszthatatlan része a nemzeti emlékezetnek.

Miként a Good bye, Lenin!, A változás valutája is arról szól, hogy miként is festett ez a legszebb év a Német Demokratikus Köztársaság polgárainak szemszögéből, illetve a múló idő célzatosan hajlított tükréből. Míg a 2003-ban készült fekete komédiában ágyban, párnák közt hal meg az NDK, ebben a vadiúj és napsütésesnek tűnő, valójában még feketébb komédiában állva, méltatlankodva, dacolva. Ez a mostani ráadásul igaz történet alapján íródott, de azzal sokra nem megyünk, hiszen igaz történetek gyurmázását látni még moziba sem kell mennie senkinek jó régóta. De tény, ami tény, a keletnémet fizetőeszközt valóban kivonták a forgalomból, s tényleg valami katonai hangárban gyűjtötték össze, s valakik, tán máig sem tudni, hogy kik, kétségtelenül megdézsmálták.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.