Rádió

A szabadságot vették el

Podcast 9/11 évfordulóján

Kritika

Hogy hol jött szembe a parameter.sk nevű, olvasásra egyébként meglehetősen érdemes szlovákiai magyar híroldal podcast­sorozatának linkje, már meg nem mondjuk. Alapvetően a keresési szokásainkról árulkodik a dolog, de talán ez sem ilyen egyszerű. Megfigyel a rendszer, de kiismerni egészen sosem fog, talán ennyivel biztathatjuk magunkat.

Mindenesetre szeptember 11-én a parameter.sk egy nappal korábbi podcastjának linkjét is földobta a virtuális hullámverés, és emiatt kivételesen hálával tartozunk neki. A téma a dátumnak megfelelően a húsz évvel ezelőtti amerikai merényletek emlékezete volt, a valamivel több mint félórás műsor pedig fejenként pár percben kikérdezett néhány olyan személyt, akik valamiképpen érintettek voltak a tragédiában. Persze egyiküknek sem túl közvetlen az érintettsége, de a merítés széles: a testközeltől a szakmai életet befolyásoló hatások bemutatásáig tart.

Az efféle beszélgetős műsoroknak egyetlen titka van: a megszólalók jó megválogatása, akiknek, még ha nem is feltétlenül ismert emberek, de releváns mondanivalójuk van.

A parameter.sk podcastjében ezúttal Juhász László, a lap vezető szerkesztője volt a kérdező, az öt válaszadó pedig kellemesen sokféle szempontból idézte fel a terrortámadás napjához fűződő emlékeit. Elsőként Latkóczy Emese, a New York-i székhelyű Hungarian Human Rights Foundation ügyvezető igazgatója szólalt meg. Helyben élőként talán őt érintette a legmélyebben a tragédia, évekig lappangó poszttraumás tünetekről számolt be. Erős kép volt, ahogy a hetekig érezhető füstszagot felidézte, vagy az eltűnteket kereső cetlik sokaságát. Leglényegesebb megjegyzése ugyanakkor alighanem 9/11 közös tapasztalatára világított rá, miszerint a merénylők a szabadságot vették el mindannyiunktól, egy kötöttebb, gyanakvóbb, szigorúbb világot hagyva maguk után. Latkóczy után az akkor épp Amerikában haknizó Kautzky Armand a puszta véletlenségből az események közepébe keveredő kívülálló nézőpontját hozza magával. Egy nappal a merényletek előtt még az Empire State Buildingnél fotózkodott (a kép hátterében elmondása szerint ott az ikertornyok sziluettje is), másnap pedig már a washingtoni hotel ablakából figyelte a Pentagonból felszálló füstöt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”