Könyv

Extraprofik

Várhegyi Éva: A bankrendszer elfoglalása. Hogyan állítja szolgálatába a bankokat a politikai hatalom?

Kritika

Hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy a magyarországi bankszektor leuralása csak újabb tétel az autópálya-építő cégek, a szállodaláncok vagy a tojáspiac mellett; a ’tuggyukkik’ ezt is megpróbálják lenyúlni.

Valójában a bankszektor nem vethető össze egyetlen más piaci szegmenssel vagy ágazattal sem annak speciális és mindenre kiterjedő volta miatt.

Állandó szerzőnk, Várhegyi Éva ezt a folyamatot, a bankszektor leuralását és annak kockázatait, társadalmi költségét és közvetlen árát mutatja be könyvében. (A könyv, bár épít a szerző lapunkban írt Ekotrip c. publicisztikasorozatára is, önálló, külön mű – a szerk.) De sokkal több ez a történet annál, mint hogy jött Mészáros Lőrinc, és övé lett az ország második legnagyobb bankja. Egyrészt mert a bankszektorban egyáltalán nem Mészáros Lőrinc a legizgalmasabb figura, másrészt mert ez a történet sokkal korábbra nyúlik vissza, abba az időbe, amikor Mészáros még valószínűleg azzal foglalkozott, hogy a teflontömítést szakszerűen tekerje a háromnegyed colos csőre.

Talán nem mindenkinek lesz ez könnyű olvasmány, annak ellenére sem, hogy a szerző igyekszik közérthetően elmagyarázni, mi miért történt az elmúlt nagyjából harminc évben. Nem árt valamennyire tisztában lenni, hogy ki kicsoda a szektorban, de közgazdászdiploma azért nem kell. Kérdés, hogy ki az ideális olvasó? Talán az, aki kellő információval rendelkezik, hogy érdeklődjön, de mégis megtud olyat, amit eddig nem tudott.

A bankszektor lenyúlása nagyjából a kétszintű bankrendszer kiépítése után, a rendszerváltással egy időben kezdődött. Kulcsfontosságú volt, hogy akkor ki milyen pozíciót tudott fogni, és azt a későbbiekben hogyan tudta hasznosítani.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.