Rádió

Hogyan lettünk magyarok?

Ungváry Rudolf a Klubrádióban

Kritika

Fene se gondolta volna két hónappal ezelőtt, hogy ilyen izgalmasan vagy idiotisztikusan (lehet választani) kereteződik majd az idei október 23-a.

Biztos kellett volna ilyen-olyan előjeleket látni, mondjuk a kormány egyre lázasabb Putyin-pártiságát, de még e jeleket detektálva is minimum meglepő, hogy a forradalom emlékezete mint afféle politikai eszköz, hogy ne mondjuk fegyver, ki fog csúszni a kormány(fő) kezéből. Orbán Balázs szájalásának hála, nem csupán néhány vidám mémmel lettünk gazdagabbak, de mintha a forradalmat is visszakaptuk volna. Pedig Orbán (mármint a Viktor) korábban mekkora energiát fektetett ’56 kisajátításába! Most azt kell megideologizálni, hogy végül is felesleges volt az egész. Vagy majdnem. Illetve nem úgy. Jaj, nagyon nehéz ez, bele is tört hirtelen megannyi kormányközeli elme bugylibicskája Kósa Lajostól Bayer Zsolton át Hankó Balázsig. Elképzeljük, hogy a Terror Házában is mindjárt átrendeznek egy-két polcot az új igazság értelmében.

Egyszóval érdekes volt az idei október 23., legalábbis egy ideig, aztán meg inkább nem. A kormány a jól bevált fegyverét vette elő, a hülyeségre hazugsággal tromfolt, aztán visszatámadott és szúrt, a buszokon felzötyögtetett vidéki nyugdíjas körök meg mindehhez boldog-dühös biodíszletként asszisztáltak. Az emlékezetpolitika nem a szórakozásról szól, tudják ezt ők is, nem is szórakozni jöttek. Szóval volt csatazaj, vagy inkább rikácsolás. De hogy mindennek mi a lényege, a központi gondolata? Hát, ezt már nem is tudjuk hirtelen. Ja, igen, a forradalom, hogy az tényleg megtörtént, azt nem csak most találjuk ki. Nehéz dió. Pláne, ha közben Fásy Ádámot látjuk egy öklömnyi lovagkereszttel a mellén boldogan grasszálni a Millenáris gyepén.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.