Film

Két óra X

Jesse Armstrong: Mountainhead

Kritika

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Rand családjának házát az 1917-es forradalom után államosították, ezután a Krímbe menekültek, ahol a vörösök ugyancsak megfosztották őket mindenüktől; burzsoá származása miatt az egyetemet is alig engedték elvégezni neki. Érthető tehát, hogy amint tudott, az Egyesült Államokba menekült, ahol nem csak a kommunizmus, de a kereszténységtől kezdve a fasizmuson át az altruizmusig mindegyik kollektív eszme és az egyént háttérbe szorító gondolat megrögzött ellenségévé vált. Objektivizmusnak – máshol értelmes önzésnek vagy racionális egoizmusnak – nevezett eszméjét először regényeiben, majd filozofikus írásaiban hirdette. „Az én filozófiám lényegében az ember hősi lényként való elképzelése, akinek élete erkölcsi célja saját boldogsága, legnemesebb tevékenysége az alkotás sikere, és egyetlen abszolútuma a szellemi értelem” – foglalta össze gondolatait. Rand nem volt akadémikus filozófus, és különösebben kiemelkedő regényíró sem. Míg Európában soha nem vált népszerűvé, Amerikában bizonyos körökben – főleg a republikánusok populista szárnyában, amelyen kívül más nem is nagyon maradt a pártban – máig kultusz övezi kíméletlen kapitalizmusmániája miatt.

Jesse Armstrong az Utódlás című sorozatában már épp elég kritikával illette a tőkegazdaságot, első filmjében pedig csak tovább folytatja ezt a gyakorlatot – sokkal alacsonyabb hatásfokon. A Mountainhead már a címében is Rand egyik legismertebb regényét, a The Fountainhedet idézi meg (magyarul Az ősforrás címmel jött ki). A könyv egy öntörvényű építészről szól, aki olyan biztos a saját zsenialitásában, hogy mindennel és mindenkivel szembeszáll, és szabályosan maga köré hajlítja a világot. Armstrong filmjének főszereplői pont ilyen figurák: egykori startupperek, akik tech­bróvá öregedve netes cégeikkel a világ leggazdagabb embereivé váltak. Egy hétvégi kirándulás alkalmával ellátogatnak egyikük hegyvidéki luxusvillájába (ezt nevezik Mountainheadnek), iszogatnak és zrikálják egymást, míg a távoli nagyvilág mintha összeomlani látszana. Az egyikük ugyanis épp a kiruccanásra időzítve tette elérhetővé új programját, amelynek segítségével bárki könnyedén MI-generálta valósághű kamutartalmakat gyárthat. Ennek köszönhetően hamar puccsok, felkelések, forradalmak és tüntetések törnek ki világszerte, hiszen bárki egy pillanat alatt összedobhat egy terhelő videót az ellenségéről vagy annak az országnak a vezetőjéről, akinek a területére fáj a foga. Ott van a baráti társaságban azonban egy másik fickó, aki épp abból gazdagodott meg, hogy programja képes kiszúrni a hamis tartalmakat – így a villában ott a pestis és az ellenszer készítője is. Talán nem véletlen, hogy Rand másik ismert regénye, az Atlas Shrugged (ez Veszett világ címen jelent meg nálunk) arról szól, hogy a fiktív Egyesült Államok legnagyobb hatalmú és legtehetségesebb gyárosai, tudósai és művészei sztrájkot hirdetve elvonulnak hegyi rejtekhelyükre, hogy az őket túlzottan korlátozó ország összeomoljon, ők pedig egy független, még szabadabb, még kapitalistább államot hozzanak létre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.