Kiállítás

Olcsó repró

Van Gogh Experience

Kritika

Pár éve láttam a párizsi Atelier des Lumières-ben Vincent van Gogh műveinek vetítésre épülő verzióját, és az lenyűgözött: Thomas Vanz rendezésével és zenéjével egészen új fénytörésbe kerültek a hatalmas falakra vetített képek, láttukra úgy éreztem, hogy közelebb kerültem a poszt­impresszionista ikon művészetéhez.

Az óriásira vetített képek nem kiváltani akarták Van Gogh festményeit, hanem új módon közelíteni feléjük.

A magyarországi promóció alapján azt feltételeztem, hogy ez a jól másolható digitalizált produkció került át hozzánk, úgyhogy egyáltalán nem zavart a tudat, hogy Salvador Dalí és Banksy után újra egy olyan kiállítást reklámoznak Budapesten, ahol a tárgyalt művészek műveit egyáltalán nem látni.

Aztán kiderült: ez nem az a projekt. Persze miért ne csinálhatta volna meg jól más is a mester festményeinek kicsit mozgó, bejárható verzióját? A honlap hozsánnái azonban eleve óvatosságra intenek. Legfőbb referenciaként a tárlatnak „a rangos Eventex 2023 Awardson a legjobb kiállítás és a legjobb immerzív kiállítás kategóriában” szerzett aranyérmét tartották fontosnak megemlíteni, illetve a CNN egyik összeállítását, amelyben a világ 12 legjobb immerzív élménye közé sorolták a tárlatot. Ezeknek komolyságáról annyit, hogy az előbbin díjat nyert a tavalyi augusztus 20-i budapesti tűzijáték és az MSC turistahajóinak névadó ünnepsége is az események és művészetek kategóriában, a CNN – hangsúlyozottan nem a CNN belső stábja által összeállított – listáján pedig olyan immerzív élmények közt kap helyet, mint a Museum of Ice Cream vagy egy Los Angeles-i dinoszaurusz-kiállítás.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”