Kiállítás

Ragassza fel!

Henri Matisse – A gondolatok színe. Remekművek a párizsi Centre Pompidouból

Kritika

Minden művészettörténésszel megeshet, hogy vizsgálandó tárgya, pontosabban egy művész életműve, s annak megértése/értékelése kicsúszik a keze közül, nehezen talál fogást rajta. Picasso pandanja, riválisa és barátja, a modern művészet kiemelkedő alakja, Henri Matisse (1869–1954) nekem pont ilyen; de csak a Szépművészeti Múzeumban látható, közel száz művet bemutató kiállítás után jöttem rá, hogy miért.

Matisse eredetileg ügyvédnek készült, de 1890-ben, egy súlyos betegség idején a kórházban festeni kezdett. Hat évvel az első próbálkozások (másolatok, festőkurzusok) után már meg is nyílt az első kiállítása. A Szépművészeti Múzeumban látható anyag legkorábbi darabja 1894-ben készült. Már az Olvasó nő című képen is felismerhető a művész egyedisége: a nő, akkori felesége háttal ül a nézőnek. Miután végigzongorázta a „kötelező” stílusokat (plein air, pointillizmus) 1905-ben jött el a döntő fordulat: a párizsi őszi szalon VII. termében, a „vadak ketrecében” bemutatkozó csoport színes művei hatalmas vihart kavartak. Színre léptek a Vadak (Les Fauves), vezetőjük pedig egy­értelműen az echte intellektuel, a „szemüveges professzor-forradalmár” Matisse volt. Ettől kezdve egészen haláláig meg tudott élni a művészetéből, sőt, megrendelésekre is dolgozott (az Ermitázs hatalmas Matisse-anyaga éppen az orosz gyűjtőktől elkobzott művein alapul).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.