Koncert

A béke postása

Postman

Kritika

Az idei Sziget Fesztivált sok kritika érte, amiért számos európai és amerikai fesztivállal ellentétben nem tiltotta ki az orosz zenészeket a fellépők közül. Az augusztus 15-én délután fellépő Alina Pas, napjaink egyik legnépszerűbb ukrán előadója többek között ez ellen és Orbán Viktor Vlagyimir Putyinhoz fűződő barátsága ellen lépett fel, amikor az Európa Színpadon széttépte a két ország vezetőjének közös fotóját.

A rapper mellett tíz másik ukrán zenész játszott a fesztivál hat napja alatt, köztük a Kijivből származó Postman, eredeti nevén Kosztya Postar (vezetékneve postást jelent, innen a művésznév), aki Pasnál jóval békésebb hangulatban beszélt a háború ellen. Postman korábban Kijiv, Wrocław és Berlin között ingázva élte az életét, a háború kitörése óta azonban folyamatosan úton van és koncertezik. Május végén Instagram-oldalán arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban 40 koncertet adott, nyolcezer kilométert utazott, és csak a koncertbevételekből több mint 11 ezer eurót gyűjtött Ukrajnának. Ebbe a sorba illeszkedett a szigetes koncertje is, ahol Alina Pashoz hasonlóan a zárónapon lépett fel a fesztivál egyik leghangulatosabb helyszínén, a Music Boxban, amely valóban jobban hasonlított pici dobozra, mint színpadra. A helyszín meghittségébe az zavart be csupán, hogy a fák alatt megbúvó színpadhoz túlságosan közel telepítették a Dropyard színpadot, ahol Postmannel egy időben a Kneecap nevű belfasti hiphopbanda üvöltötte slágereit, így az ukrán zenésznek volt mit túlkiabálnia. Többnyire sikerrel járt, bár egy szál gitárral és egy szájharmonikával nem volt könnyű dolga.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.