Tévétorrent

Véghelyzet

This Is Going to Hurt

Kritika

Alulfizetett alkalmazottak, elhasznált vizsgálati eszközök, hajszolt, kialvatlan rezidensek és a frissen szült anyukára szakadó plafon.

Mindez akár Budapesten is történhetne, de a fájóan ismerős képsorok az NHS (az államilag finanszírozott brit egészségügyi rendszer) egyik intézményéből valók. Itt dolgozik az örökké elgyötört, kissé mizantróp Adam Kay (Ben Whishaw), akinek a születés mindennapi csodájából leginkább az ágyékára fröccsenő testnedvek, az izzadva üvöltő anyák és a változatos komplikációk tűnnek ki. Ugyanis dr. Kay frissen munkába állt szülész-nőgyógyász, aki ugyan még fiatal, de az illúziói már régen odavesztek. Míg ő folyamatosan túlórázik és ebédelni is alig marad ideje, a dölyfös főorvos (Alex Jennings) Bentley-vel gurul a leharcolt kórház elé és puccos magánklinikákon gyűjti a zsebpénzt, nem orvosként dolgozó barátainak pedig megmaradt az életkedvük, és még családot alapítani is van idejük. Pedig még csak 2006-ban járunk: hol van még a koronavírus-járvány, a Brexit és az igazán dühöngő privatizáció és költségvetés-csökkentés.

Adam Kay saját, azonos című memoárjából írta a hétrészes sorozatot. Karrierjét szülész-nőgyógyászként kezdte, de a folyamatos stressz és az egyre elviselhetetlenebb munkakörülmények miatt az írás felé fordult. Keserű humorban és véres részletekben bővelkedő regényére olvasók milliói voltak kíváncsiak: a szerző festette miliő kissé más képet mutat, mint a heroikus Vészhelyzet, a romantikában gazdag A Grace klinika vagy a bravúros nyomozónarratívára felépített Doktor House (habár Kay arrogáns, szúrós karaktere nem áll messze Gregory House-étól). Míg az orvosos sorozatok amerikai ágában jobbára még uralkodik a pátosz, a romantika és a fekete-fehér moralitás, a szervezeti háttér hiányosságairól pedig kevés szó esik (viszonylag ritkán látunk olyat, hogy az orvosoknak nem állnak rendelkezésükre a szükséges munkaeszközök), addig a brit darabokban gyakori a kíméletlen, már-már felzaklató őszinteség, amely az etikai szürke zónákat és az államilag finanszírozott rendszer hiányosságait sem palástolja (lásd például Jed Mercurio Cardiac Arrest, Bodies és Critical című felkavaró munkáit). Nos, Kay a még meglévő illúzióinkat is porrá zúzza, és ami még fájóbb, mindezt éppen a szülészet egyébként felemelőnek hitt terepén teszi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.