Megint lemaradtunk: Kaczyńskié bizony hosszabb, mint Orbáné... sokkal hosszabb

  • narancs.hu
  • 2018. március 25.

Külpol

Nincs az a vaddisznó, amely ne hátrálna meg a láttán!

Az afrikai sertéspestist akarja határain kívül tartani Lengyelország, ezért összesen 1200 kilométernyi acélkerítés felállítását mérlegeli a lengyel kormány – írja az agrarszektor.hu. A 2020-ra tervezett határzár összesen 56 millió euró költséggel járna, és a leghosszabb kerítés lenne a világon.

A kétméteres, mélyen földbe ásott kerítés ukrán, fehérorosz, litván és orosz határvonalak mentén haladna végig. Elsődleges funkciója az volna, hogy ne engedje be az ország területére az ASP-t terjesztő vaddisznókat.

Az ASP-t 2014 óta 108 háztáji sertésben fedezték fel, vaddisznók közül már több mint 1400 olyat fogtak, amelyik hordozta a vírust.

Hasonló okokból felmerült már Magyarországon is hasonló határzár lehetősége, elsősorban az ukrán–magyar szakaszon, de a magyar kormány inkább egy másik kerítés létesítését választotta, egészen mások ellen.

(agrarszektor.hu, hvg.hu)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.