A francia alkotmánytanács megállapította, hogy a testvériség alkotmányos elvét alapul véve, az illegális bevándorlók érdek nélküli segítése nem vonhat maga után eljárást – adta hírül az MTI.
A testület Cédric Herrou, egy dél-franciaországi gazda kérésére foglalt állást a kérdésben, aki a francia–olasz határon a menekültek segítésének egyik jelképévé vált, s aki ellen „szolidaritási szabálysértés” címén több eljárás is indult az elmúlt hónapokban. Egy másik aktivistát szintén elítélt a bíróság, amiért külföldiek „illegális tartózkodását segítette” Franciaországban.
Pénteki határozatában az alkotmánytanács arra emlékeztetett, hogy a francia köztársaságnak az alkotmányba foglalt jelszava a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség, s az alkotmány egy „közös eszmére” hivatkozik.
„A testvériség elvéből fakad a mások humanitárius célból történő segítésének szabadsága, tekintet nélkül arra, hogy a másik szabályosan tartózkodik-e az országban” – hangsúlyozta az alkotmánytanács.
A testület ezért elrendelte a külföldiek franciaországi tartózkodására vonatkozó jogszabály módosítását, hogy a migránsok tartózkodását és mozgását szolgáló minden humanitárius segítséget vonjon ki a büntethetőség hatálya alól, de a Franciaországba történő „szabálytalan belépés segítése” továbbra is szankcionálható.
Ezzel szemben a magyar kormány egyre durvább módszerekkel próbálja ellehetetleníteni a civil szervezeteket, a szigorított Stop Soros-törvénycsomag értelmében büntethetővé válik az, aki menedékjogi eljárás kezdeményezését teszi lehetővé olyan személynek, akinek a közvetlen üldöztetéstől való félelme nem megalapozott, akit határmegfigyelés szervezésén kapnak, vagy akit információs anyagok terjesztése miatt találnak bűnösnek. Bűncselekmény lesz a jogellenes bevándorlás szervezésére irányuló hálózat építése vagy működtetése is, és a Btk.-ba kerül az is, ha valaki pénzt vagy más segítséget szolgáltat jogellenes bevándorlás elősegítéséhez.
Közben az Európai Parlament is nekiment a törvénycsomagnak, állásfoglalásuk szerint az európai uniós tagországoknak biztosítaniuk kellene, hogy ne minősüljön bűncselekménynek a menekülteknek nyújtott humanitárius segítség.
Nekiment a Stop Sorosnak az Európai Parlament
A menekültek humanitárius megsegítését szorgalmazzák. Az európai uniós tagországoknak biztosítaniuk kellene, hogy ne minősüljön bűncselekménynek a menekülteknek nyújtott humanitárius segítség – áll az Európai Parlament (EP) csütörtöki állásfoglalásában. A strasbourgi plenáris ülésen kézfeltartással elfogadott állásfoglalás mindenekelőtt arra emlékeztet, hogy a vonatkozó uniós irányelv értelmében a tagállamok kötelesek büntetőjogi szankciókat bevezetni azok ellen, akik migránsok szabálytalan belépését, átutazását vagy tartózkodását segítik elő.