Victor Ponta új kormánya Romániában

A Kis Titulescu megteszi tétjeit

  • Parászka Boróka
  • 2012. június 24.

Külpol

Fiatal politikust váltott egy még fiatalabb a román kormány élén: először a megújulni készülő jobboldal, másodszor az ellenzékből kormányra törő bal rukkolt elő egy-egy ifjú titánnal. Mihai Razvan Ungureanu, a május elején megbuktatott jobboldali kormányfő a negyvenes, Victor Ponta frissen kinevezett miniszterelnök a harmincas éveit tapossa.

Az új generáció mögött azonban a nagy öregek (Ion Iliescu és Traian Basescu) pártbirodalmai állnak, akik idén - ősszel a parlamenti, júniusban pedig az önkormányzati választásokon - újraosztják egymás között a hatalmat. A tét nem kevesebb, mint az utóbbi évek megszorító politikájának eredményei és Románia stabilitása.

"Az elmúlt nyolc év"

Tavaly decemberben, amikor már biztosnak látszott, hogy a menetrendszerű választások előtt lesz kormányváltás, a hatalmon lévő jobboldali Demokrata-Liberális Párt (PD-L) abban bízott, hogy újra tudja fazonírozni magát, csak a személyi állományt kell frissíteni. A reformokért, válságintézkedésekért így Emil Boc, a kolozsvári polgármesterből lett miniszterelnök vitte el a balhét, s jött Mihai Razvan Ungureanu. A PD-L által szétvert nemzeti liberális pártból induló történész ígéretes tudományos pályát hagyott el a politika kedvéért, s egészen a (nem túl hosszú életű) külügyminiszterségig jutott, majd a külföldi hírszerző szolgálatok vezetése esett le neki. Jó magyarjának hála, dolgozott a szegedi biztonságpolitikai központban is, míg végül biztos kapcsolatrendszerrel rendelkező, népszerű politikusként léphetett Emil Boc nyomába. Úgy tűnt, hogy a zuhanórepülésben lévő kormánypárt, ha nem is az isten lábát fogta meg vele, de reményteljes tehetségre bukkant a személyében. Ungureanu megpróbált túlélésre játszani: kiegyezni a megyei és önkormányzati hátországot építő, épp a helyhatósági választásokra gyúró demokrata-liberálisokkal, ellenállni a jogszerűtlen kormányzati osztogatásnak; de az akkor még csupán az ellenzéki pozícióikat féltő szociáldemokratákkal (PSD) is tárgyalt.

A baloldalnak azonban esze ágában nem volt asszisztálni a jobboldali pártrehabilitációhoz, legkevésbé elősegíteni az Ungureanu-kabinet stabilizációját. Így május elejére meg is bukott a kormány, és jött a szociáldemokrata Victor Ponta kabinetje. A kormányváltáshoz csupán annyi kellett, hogy kormánypárti politikusok tucatjai igazoljanak át az ellenzékhez (abban a reményben, hogy az új struktúrában is szerephez jutnak); a bizalmatlansági indítvány előtti hetekben szégyenletes alkudozások folytak. A személyeskedésig menő, kicsinyes vitákat, az öregedő pártelit vehemens helyezkedési igyekezetét viszont jótékonyan elfedte az új kormányfő figurája: alternatív, bohókás szemüvegkeretével, meggypiros pólóival és farmernadrágjával egészen más légkört teremt maga körül, mint elődei, beleértve az elegáns és rezervált Ungureanut is.

Victor Ponta "bulis", de simulékony fiú, aki karrierépítését is a párt ifjúsági tagozatában kezdte. Hamar átlátta a nehézkes, bonyolult szociáldemokrata pártstruktúra minden ágát-bogát, felmérte az érdekharcokat, és nem teketóriázott a maga javára fordítani e tudást. Balkáni arc, mondják róla az elemzők; és ilyenkor elsősorban az alku-, a konfliktuskezelő és túlélő képességére gondolnak.

Majd' mindenkinek a barátja

Már diákként célirányosan a politikai pályára készült, nemzetközi jogot tanult, és olyan mentorokat szerzett, mint Adrian Nastase korábbi kormányfő. Ragadványneve, a "Kis Titulescu" is magáért beszél: sokan a diplomáciai tapasztalataiért, nemzetközi elismertségéért tisztelt liberális politikus, a trianoni békeszerződést aláíró Nicolae Titulescu kései utódját látják benne. Ponta mindeközben szívósan dolgozik a szociáldemokrata párt újjáépítésén. Ezt tette a maga módján Mircea Geoana korábbi pártelnök is, aki az Iliescu-hagyaték felszámolását tűzte ki célul. Geoana 2005-ben, a választási kudarc után vette át a PSD vezetését: programjában a posztkommunista utódpárt teljes átalakítását, a hitelvesztés visszafordítását ígérte. Ám hiába építkezett belföldön, külföldön (keresve többek között az MSZP támogatását): a nagy hatalmú megyei vezetőket nem győzte meg, ők a visszarendeződés, a régiek és a régieket képviselő új fiú, Ponta mellé álltak.

Titulescu kései utódját így nemcsak a pártbeli fiatalok, de a régebbi generációk, a mérsékeltek is támogatják, sőt még olyan szélsőséges figurák is, mint a PSD constantai polgármestere, Radu Mazare, aki az utóbbi években hol náci egyenruhában, hol Che Guevara-jelmezben tündökölt nyilvános rendezvényeken. A teátrális gesztusok Pontától sem idegenek, például ő is meglovagolta már a Che Guevara-romantikát. Most épp az "elmúlt nyolc év" után ígér baloldali reneszánszt, de közben a földön jár, s a párton belüli szakadások rendbetételével múlatja az idejét, visszahíva például a PSD-ből kizárt Mircea Geoanat. Hosszú távra spekulálva egyeztet kormányzati koalíciós partnerével, a Nemzeti Liberális Párttal is. Az RMDSZ-szel annak ellenére sem zárta ki az alku lehetőségét, hogy a kormányból kiszoruló szövetség jelezte: nem kíván együttműködni. Hogy meddig lehet lavírozni a szögesen ellentétes álláspontok között, egyelőre nem sejthető. Ha az RMDSZ a választásokon újra tárgyalási pozícióba kerül, nyilván - minden régebbi ellentét dacára - partnert lát benne a szociáldemokrata párt. A Tőkés Lászlóhoz kötődő Erdélyi Magyar Néppártról az új miniszterelnök viszont odanyilatkozott: biztos benne, hogy az új párt Basescu és Orbán Viktor egyezségének az eredményeként jött létre. Épp ezért - szögezte le - semmilyen együttműködésre nem hajlandó vele.

Felröppenő ígéretek, leröpülő fejek

Ponta hivatalba lépése után villámcsapásszerűen beütni látszik minden, amit 2010 óta a válsággal küzdő Románia remél: béremelést, nyugdíjkorrekciót ígér a kormány, és meghirdették a befagyasztott állások egy részét is. Emlékeztetőül: a 2010-ben elfogadott, s 2014-ig érvényes stratégia értelmében csak az üres állami állások hetedét lehet betölteni Romániában. De letiltották a közbeszerzések jelentős részét, például a személygépkocsik vásárlását is, továbbá 25 százalékkal csökkentették a közalkalmazottak bérét, s a közalkalmazotti szférából úgy 120 ezer ember vesztette el a munkahelyét. A Boc-kabinet bukásához nagyban hozzájárult még az úgynevezett egészségügyi reform, amely az eredeti tervek szerint fokozatosan csökkentette volna az állami hozzájárulást, és növelte volna a magántőke jelenlétét. Ez ellen tavaly év végén az akkor hivatalban lévő egészségügyi államtitkár tiltakozott a leghatározottabban - a januári tüntetéseknek is a kórházak és a mentőszolgálatok finanszírozását érintő intézkedésekkel szembeni elégedetlenség volt a kiváltó oka (lásd cikkünket: Utcai praxis, Magyar Narancs,2012. január 19.).

E megszorító intézkedéseknek (meg az agrárszektor tavalyi sikerének) köszönhetően tavaly, két és fél év után az ország kijött a recesszióból, s 2011-ben 2,5 százalékkal növekedett a GDP. Bár az idei első negyedévben a gazdaság 0,1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest, az egymást váltó kormányok és a Nemzetközi Valutaalap is növekedést vár 2012-re. Ami a remélt 1,5 százalékosnál alacsonyabb lesz, ám a Ponta-kabinetnek mégis elég ahhoz, hogy lazítson a megszorításokon. Nemcsak engedményekre készülnek, hanem szerkezetváltásra is, aminek a hogyanja (például a tanügyben, egészségügyben) távolról sem egyértelmű. Noha az új kabinet csak rövid távú programot hirdetett az őszi választásokig, de az máris felmerült, hogy az egészségügyet "visszaállamosítják", így közalkalmazotti státuszba kerülhetnek a több mint egy évtizede magánpraxisban dolgozó háziorvosok is. Átalakulhat az átláthatatlan társadalombiztosítási rendszer - az ígéretek szerint csökkentik a járulékfizetés mértékét, de szélesítik a szolidaritási alapot. Átszervezik a veszteséges állami vállalatokat - tömeges elbocsátások néznek ki a postánál és a vasútnál. Az eddigi, 16 százalékos, egykulcsos adót felváltja a háromkulcsos: az átlag alatti jövedelműeknek 12, illetve 8 százalékos adófizetési kötelezettséggel. A 2010-ben 19-ről 24 százalékra emelt áfát csökkentenék, és kedvezményt ígérnek azoknak a mezőgazdasági termelőknek, akik vállalják, hogy jogszerűen adóznak. Szintén radikális változást ígérnek a környezetvédelemben, legalábbis a Boc-kormány Verespatak-politikája után Ponta úgy nyilatkozott, hogy "nyílt és demokratikus úton" újratárgyalják a bányanyitás feltételeit.

Az engedmények nyomán máris érezhető a közalkalmazotti szférában némi megkönnyebbülés, meg a korábbi kormánypártokkal (így az RMDSZ-szel is) szembeni elutasítás. Beiktatásakor Ponta azt ígérte, hogy a taktikázással, parlamenti átigazolással, bizalmatlansági szavazással elért kormányváltás után nem lesz leszámolás, csak a minisztereket és az államtitkárokat cserélik le. Ehhez képest három hét alatt a legtöbb állami hivatal vezetőjét menesztették (néhol az érintett maga kérte a felmentését). Az RMDSZ tisztségviselői is távozni kényszerültek, de lecserélték a megyei kormányhivatalok éléről a prefektusokat is: egyetlen magyar kormánytisztviselő sem maradhatott a posztján. Ugyancsak tisztogatás várható a diplomáciai testületben; az önkormányzatoktól megvonták azokat a támogatásokat, amelyeket az előző kormány a készenléti alapból biztosított, a kiutalt pénzt pedig visszakérték. Több település - például a Székelyföldön - ezért be is perelte a kormányt.

Ám minden megújulás dacára a szociáldemokrata-liberális koalíció jól érezhető káderhiányban szenved: a kabinet összeállítása csak többszöri nekifutásra sikerült. Ráadásul két nappal azután, hogy Ioan Mang egyetemi oktató megbízást kapott a tanügyi tárca vezetésére, a Schmitt-ügyhöz hasonló plágiumbotrány érte utol. Ponta két hét után kitette a szűrét: de ez az eset is mutatja, hogy milyen gyenge lábakon áll a kormánya. A jelenlegi felállásban éppen csak ellavírozhat az őszi választásokig, és arra sincs semmi garancia, hogy tudja tartani pillanatnyi előnyét. Gazdasági növekedés ide, kicsiny osztogatás oda - az őszi meccs koránt sincs még lefutva.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)