Mi történik Kazahsztánban?

A nagy visszatérés

Külpol

Békés tiltakozásnak indult, de utcai tombolás, halálos áldozatokat követelő megtorlás és politikai leszámolás lett belőle. Magasan kiképzett orosz csapatok vonultak be az országba. Hogyan és miért alakult ez így, s kinek az érdekeit szolgálja?

A Kazahsztán nyugati részén fekvő Zsanaozenből január 2-án kiindult tüntetéssorozat eredetileg csupán az autókban használt gáz hatósági árának duplájára emeléséről szólt. Az ország egyik legszegényebb térségében – a szénhidrogén-kitermelés központjában – az autósok túlnyomó többsége már jó ideje gázzal hajtja kocsiját.

De nem ez volt itt az első látványos tiltakozás: 2011-ben az olajmunkások hónapokon át sztrájkoltak és tüntettek, míg a hatóságok a tiltakozók közé nem lövettek. Zsanaozen volt az a hely is, ahol a késői Szovjetunió talán első súlyos etnikai összetűzésére sor került. Az akkor még Novij Uzeny nevet viselő városban kazah fiatalok csaptak össze a sztálini időkben odadeportált észak-kaukázusiakkal, főként csecsenekkel.

Egy idő után a szociális követelések politikai jelszavakkal egészültek ki, és a tüntetők már Nurszultan Nazarbajev távozását követelték. Ő ugyan 2019 tavaszán lemondott államfői posztjáról, de megtartotta a kazah Nemzetbiztonsági Tanács elnökének tisztét, és továbbra is az Alkotmányos Tanács – a kazah alkotmánybíróság – tagja maradt. S mert az ember nem lehet elég óvatos, ő maradt a hatalompárt, a Nur Otan elnöke is. De még ez sem tűnt számára elég biztosítéknak, ezért már néhány évvel lemondása előtt létrehoztak egy felettébb egzotikus intézményt. Ő lett a „Nép feje”, az „Elbaszi”, amely teljes körű érinthetetlenséget biztosított számára. Elnöki utódjává Kaszim-Zsomárt Tokajevet, a korábban diplomataként szolgáló, klánjabeli politikust tett meg, aki elfogadta a „kettős hatalomban” neki felkínált szerepet. Olyannyira, hogy szinte nem volt nyilatkozata, amelyben ne utalt volna Nazarbajevre, a vele megejtett előzetes egyeztetésekre – mindenki előtt világos volt, hogy formálisan ugyan Tokajev az elnök, de a végső szót továbbra is Nazarbajev mondja ki. Akivel nemcsak ez a kamutávozás volt a probléma, de a szabadjára engedett korrupció is, amely hihetetlen vagyonhoz juttatta a hozzá közel állókat, leginkább népes rokonságát. A kazah társadalom pedig lassan kezdte megelégelni a klán nepotizmusát, és azt, hogy a nyersanyagokban rendkívül gazdag országban óriási vagyoni és jövedelmi egyenlőtlenségek jöttek létre, s egyre többen éltek nyomorúságos, emberhez méltatlan körülmények között. Ezért abban sem volt semmi váratlan, hogy a tiltakozók nem csak szociális követelésekkel álltak elő, de azzal is, hogy az országot a Szovjetunió széthullásának pillanatától irányító Nazarbajev és kliensei végre távozzanak a politikából.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.