A száz éves Henry Kissinger hozhatja közelebb Washingtont és Pekinget

  • narancs.hu
  • 2023. július 21.

Külpol

Hivatalosan magánúton van, de a fogadtatás szintjének ismeretében kiemelt jelentősége lehet annak, hogy az Egyesült Államok volt külügyminisztere Kínába látogatott.

Az Egyesült Államok egykori külügyminisztere hétfőn érkezett Pekingbe, Hszi Csin-ping csütörtökön fogadta – írja a Telex a BBC cikke nyomán. A kínai elnök országa barátjának nevezte a száz esztendős Kissingert, akinek az 1970-es években kulcsszerepe volt abban, hogy Kína kikerült a nemzetközi elszigeteltségből – nem mellesleg a népi Kína csak ekkor, 1971-ben foglalta el helyét az ENSZ Nemzetbiztonsági Bizottság öt állandó tagjának egyikeként, ahol addig Tajvan – a Kínai Köztársaság – képviselte az országot.

Kissinger lehet az a nem hivatalos csatorna, amelyen keresztül Washington és Peking közeledhet egymáshoz a két ország diplomáciai – stratégiai, gazdasági alapokból kiinduló – feszültségének idején

Hogy ez így van, azt jelzi az amerikai külügyminisztérium szóvivőjének héten adott nyilatkozata, amely szerint nem lenne meglepetés, ha Kissinger röviden tájékoztatást adna útjáról. Ez ezért is fontos, mert

Kissinger nem hivatalos küldöttként nagyobb mozgástérrel rendelkezik, így kötöttségek nélkül megtehette, hogy találkozzon a kínai védelmi miniszterrel is, akivel szemben amerikai szankciók vannak érvényben.

Li Sangfu 2018-ban Oroszországtól vásárolt fegyverek miatt került fel a szankciós listára. A szankciók ellen tiltakozva Peking legutóbb nem is járult hozzá, hogy Li Szingapúrban találkozzon az amerikai védelmi miniszterrel, Kissingernek tehát kulcsszerepe lehet Peking és Washington párbeszédének elmélyítésében. A látogatás kínai fogadtatása jelzi, hogy Kína kész a párbeszédre, de ehhez a Li vel szembeni szankciók feloldását is elvárja.

Ezzel egybevághat a veterán amerikai diplomata egy decemberi interjúja, amelyben kritizálta a demokrata Joe Biden és republiknus elődje, Donald Trump kormányzatának hozzáállását, amely szerinte akadályozta az érdemi párbeszédet Kínával.

A politikai pályafutása alatt a republikánusok liberális szárnyát képviselő, Námetországban született Kissinger 1969 és 1975 között Nixon és Ford elnökök külpolitikai tanácsadója volt, 1973-77-ig a külügyminiszteri posztot is betöltötte.

Kissinger szerint a két ország kapcsolata a globális béke meghatározó összetevője kell, hogy legyen, Peking és Washington nem engedheti meg, hogy ellenségként tekintsenek egymásra.

Az ellenséges viszony azonban aktív szakaszban van, ennek geopolitikai vetülete Tajvan, amelynek biztonságát az Egyesült Államok katonai jelenléttel szavatolja, miközben Kína is egyre aktívabban jelzi hadgyakorlatokkal, hogy a szigetet Kína elválaszthatatlan részének tekinti.

Hogy miért is érdemes figyelmet fordítani Kissinger kínai látogatására, azt 25 évvel ezelőtt megjelent, ezeroldalas művét tanulmányozva sejthetjük meg. Diplomácia című könyvében Kissinger azt állítja, hogy a diplomáciatörténet két szemléletmód változó érvényesülésének története: a reálpolitikáé és a politikai moralizmusé:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.