A sztrájkoló egyetemisták lezártak egy hidat Belgrádban

  • narancs.hu
  • 2025. február 9.

Külpol

Száz napja történt az újvidéki tragédia, még senkit nem vontak felelősségre.

Sztrájkoló egyetemista hallgatók zártak le egy belgrádi hidat Szerbiában vasárnap arra emlékezve, hogy száz napja történt az újvidéki tragédia.

Ezzel egy időben az Újvidéken is több órára blokád alá vettek fontosabb útvonalakat, míg Niš városában diákok az egyik autópálya fizetőkapuját zárták le. „Száz nap alatt senkit sem vontak felelősségre” – festették a tüntetők az útra az egyik újvidéki tüntetés helyszínén, írja az AP-re hivatkozva a 444.

A blokád része az egyetemisták által vezetett, többhónapos korrupcióellenes tüntetéssorozatnak. November elsején összeomlott az újvidéki vasútállomás előteteje, a szerencsétlenségben 15 ember vesztette életét. A tiltakozások azóta tartanak, az egyetemisták mellett tanárok, földművesek, nyugdíjasok, bírók, ügyvédek is tünetnek, sztrájkolnak. 

Alekszandar Vučić szerb államfő korábban azt mondta, hogy szerinte a diákok minden követelését teljesítették, mikor többek között nyilvánosságra hozták a tragédia teljes dokumentációját, kegyelmet ígértek a tüntető diákoknak és megígérték, hogy felelősségre vonják a tüntetők ellen erőszakosan fellépőket. A kormány ugyanakkor továbbra is törvénytelennek tartja a tüntetéseket, és állítja, hogy azokat külföldi hatalmak finanszírozzák.

A szerb miniszterelnök és Újvidék polgármestere január végén lemondott, Vučić pedig bejelentette, hogy ha 30 napon belül nem alakul új kormány, választásokat írnak ki. Február elején az ügyészség elkezdte vizsgálni, hogy történt-e korrupció az újvidéki pályaudvar felújításánál. A közzétett dokumentumokból az derült ki, hogy a vasútállomás felújításának költsége az eredetileg tervezett 3 millió euróról 15 millióra ugrott.

Egyébként a vasúti felújítás átadásán részt vevő Orbán Viktor és a magyar kormány szerint is külföldi hatalmak, a Soros-hálózat elemei akarják megbuktatni a szerb kormányt, ahogy tennék azt Szlovákiában és Magyarországon is. 

Sinkovics Norbert újságíró, az Újvidéki Egyetem oktatója az alábbi interjúban beszélt lapunknak a szerbiai tüntetésekről:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.