Afgán tüntetőkre lőttek a tálibok és házról házra kutatják a nyugatiakkal kollaborálókat

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 19.

Külpol

Valószínűleg nem sok igazság volt a nagy békés ígéretekben.

A BBC számol be arról a kiszivárgott ENSZ-jelentésről, amely szerint a tálibok gyakorlatilag "vadásznak" a helyiekre, akik az amerikaiakkal és a szövetséges NATO-csapatokkal együttműködtek.

Mindeközben a Reutersnek a tálibok egyik tisztviselőre a kabuli reptéren azt nyilatkozta, hogy "betartják a szavukat": "Nem csak a külföldiek, hanem az afgánok számára is megkönnyítjük a biztonságos kilépést". A történések azonban ennek ellentmondanak: a BBC szerint a tálibok nem engedték be az embereket Kabul repülőterére, még akkor sem, ha utazási vízummal rendelkeztek, emellett a fegyveresek fokozzák a NATO -val és az amerikaikal dolgozó és velük együttműködő emberek keresését.

Telegraph is azt írja, a tálibok házról házra járva keresik azokat a helyieket, akik együttműködtek a nyugatiakkal és azzal fenyegetnek, hogy túszul ejtik, letartóztatják, vagy meg is ölik őket vagy családtagjaikat, ha nem csatlakoznak a lázadókhoz.

Csütörtökön, amely egyébként az afgán függetlenség napja és a brit gyarmati uralom alóli felszabadulást ünneplik, több afganisztáni városban tüntettek a tálibok ellen, helyszíni beszámolók szerint lövések is eldördültek, a megmozdulások során többen életüket vesztették. Újra demonstrációkat jelentettek Kunar tartomány székhelyéből, Aszadábádból, valamint a kelet-afganisztáni Dzsalalábádból és Paktia tartomány egyik körzetéből is, szemtanúk szerint pedig a tálibok tüzet nyitottak a tömegre - írja az MTI.

Egyelőre nem világos, az emberek halálát lövések okozták-e vagy pedig a tömeg taposta őket agyon. A tüntetők a megmozdulásokon Afganisztán fekete-piros-zöld zászlóját emelték a magasba, és "a zászlónk mi vagyunk!" - mondatot skandálták.

A tálib uralommal szembeni első jelentősebb kollektív tiltakozás szerdán volt, Dzsalálábádban, ennek során hárman haltak meg. Beszámolók szerint a tálibok már ekkor tüzet nyitottak olyan tüntetőkre, akik megpróbáltak kitűzni háztetőkre vagy csak magasba emelni afgán zászlókat, más jelentések szerint egyes tüntetők pedig letépték magaslatokról a tálibok fehér zászlaját. Sajtóbeszámolók szerint hasonló tüntetésekre került sor Aszadábádban és Hosztban is.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.