Albright és a Kedves Vezér: Koreai öröm

  • - kovácsy -
  • 2000. október 26.

Külpol

a vendéglátót dicsőítő hazafias, sportos össznépi alaki foglalkozást tekintette meg, de még később, utólag is, amikor aggodalmaskodó dél-koreai s japán politikusok előtt ismertette megbeszéléseinek tapasztalatait.
a vendéglátót dicsőítő hazafias, sportos össznépi alaki foglalkozást tekintette meg, de még később, utólag is, amikor aggodalmaskodó dél-koreai s japán politikusok előtt ismertette megbeszéléseinek tapasztalatait.Az amerikai küldöttség alapvető élménye az volt, hogy

a Kedves Vezér

normálisnak tűnik,

magatartásában nincs semmi feltűnően furcsa, az a színes hír pedig már-már Kim Dzsong Il potenciális reformerhajlamainak látványos jeleként felértékelődve járta be a világ sajtóját, hogy egy pillanatban elkérte a miniszter asszony e-mail címét - sajnos arról nincs hír, hogy végül megkapta-e, és hogy azóta ízetlen és viszolygást keltő csatolt fájlokkal tömeszeli tele netán a tiszteletre méltó hölgy virtuális levélszekrényét.

A Kedves Vezérrel és állítólagos bűnös életvitelével kapcsolatban mindenféle ellenőrizhetetlen legendák keringenek, amelyeknek azonban nem adunk hitelt, következésképpen teret sem. Elég undorító lehet maga a rendszer, amelyben a politikum semmi másból nem áll, mint Kim ajnározásából egyfelől, megfélemlített rettegésből másfelől. Vagy negyven tudósító volt az amerikai küldöttség kíséretében, és közülük a legelvetemültebbeknek is legfeljebb annyira futotta, hogy pár percre kiszöktek a szállodából, berohantak valami áruházba vagy le a metróba, konstatálni, hogy leselejtezett kelet-berlini szerelvények zörögnek alant.

Ámde mindegy is mindez, a kérdés az, miért volt a hirtelen látogatás, kisülhet-e belőle valami.

Észak-Korea felől nézve az alaphelyzet a gazdasági katasztrófa, a kilábalás lehetetlensége és az ebből következő engedékenységi gesztusok, amelyek a nyári Kim- Kim-csúcsban csúcsosodtak ki. A déli Kim azóta már Nobel-díjat is kapott elszánt és lelkes nyitási erőfeszítéseiért, más kérdés, hogy az akkor belengetett északi megbékélési gesztusok terén (aprócska családegyesítési lépések, a két Korea vasúti összeköttetésének helyreállítása, a katonai farkasszemnézés néminemű ernyesztése) azóta sem történt semmi. De így is nagy változás volt ez ahhoz képest, hogy Phenjan egészen mostanáig egyszerűen keresztülnézett Szöulon, az Egyesült Államok lábakapcájának tekintette, amellyel mit is lehetne tárgyalni és minek. Amióta a dél lebontotta a maga diktatúráját - mondjuk bő évtizede -, ott az egyesülhetnék hangot kapó populáris törekvésként, hovatovább választási erőviszonyokat alakító tényezőként van jelen, engedmények, áldozatok árán is. Amikor az elmúlt években egyre aggasztóbb problémaként kezelte a külvilág az észak-koreai atomfegyverkezést, és nemzetközi tárgyalások, egyezkedések is zajlottak, javarészt Dél-Korea csengetett ki négy és fél milliárd dollárt, hogy felépülhessen északon két olyan atomreaktor, amelyek megfelelnek az atomfegyverek tovaterjedését korlátozó nemzetközi szerződések előírásainak. Most viszont, hogy Washington ezzel a látogatással - amelyet esetleg még egy Clinton-zarándoklat is követ, heteken beül akár - mintegy felértékelte a Kedves Vezért,

Szöulban némi idegesség

tapasztalható. Vagy inkább aggódás, hogy a nyári diplomáciai siker egyszerre csak semmivé porlik.

Gondolhat persze Kim (az északi) arra is, hogy Szöult jobban levenni már úgysem lehet, jöjjön hát a tiszta Amerika. Mert mit is akar Washington? Vagyis hogy mit nem akar? No-Dongot és Taepo-Dongot. Kis, közepes és nagy hatósugarú hordozórakétákról van szó, amelyeket Észak-Koreában állítottak elő sorra-rendre a kilencvenes évek elejétől napjainkig. A No-Dongot állítólag már 1990-ben felfedezte az amerikai katonai hírszerzés egy kilövőállásban, három évvel később aztán ki is lőttek egyet a Japán-tenger irányába, meg sem állt ezer kilométerig. A következőt 1998-ban próbálták ki, műhold-feljuttatási céllal állítólag, de valahogy nagyon Japán irányába volt célozva az a műhold, a legfrissebb verzió pedig, úgy sejtik a hozzáértők, elröppen hatezer kilométerre is, vagyis Alaszkáig meg Hawaii-ig, csillagokig és sávokig tehát.

Kim Dzsong Il annyit már megígért korábban is, hogy ekkorákat nem fog lődözni, és most csak ugyanezt ismételte meg Madeleine Albright megnyugtatására, amikor azon a bizonyos tornaünnepélyen megjelent egy pillanatban az előző start felvétele az óriás kivetítőn, két tömeges zászlólendítés között.

Ennél több pozitív eredményről egyelőre nem tudunk. Az amerikai delegáció mindazonáltal eredményesnek minősítette a látogatást, Albright pedig azt nyilatkozta, hogy mindenképpen javasolni fogja Clintonnak, keresse fel ő is mielőbb a Kedves Vezért. Vannak már tervek és latolgatások arra nézve, hogy ha Észak-Korea lemond a rakétaprogramjáról, majd fellövik neki

szívességből a műholdjait,

de az amerikai elnökválasztás előtt nem is lett volna igazán célszerű anyagi vonzataival együtt túlrészletezni egy ilyen, majdani egyezséget.

Clintonnak - azazhogy Al Gore-nak - azonban nagy szüksége volna még most, a finisben egy külpolitikai sikersztorira, miután a Közel-Keleten olyan rosszul alakultak a dolgok. És Észak-Korea a messzehordó rakétáival erre a célra mindennél jobban megfelel, hiszen az Egyesült Államokban külpolitikai téren valami kézzelfogható külső fenyegetés elhárítása a legerősebb népszerűségi ütőkártya. Arról nem is szólva, hogy az atomtechnológia adásvétel tárgya, és Phenjannak más bevételi forrása lényegében nincsen, gyanús, ijesztő érdeklődők viszont annál inkább, konkrétan Szíria meg Irán. Ha tehát Észak-Korea netán hajlana is a jóra, és leállítaná ezt az egész programot, keményen megkérné az árát. Indító ajánlata: évi egymilliárd dollár legalább három éven át. És nem valószínű, hogy ebből engedni fog, miért is engedne - hacsak nem a rendszer átmenekítésének stratégiai megfontolásából. Nem feltétlenül a reformeri bölcsesség, hanem a gazdasági kényszerhelyzet - a rendszeres téli éhínségek - miatt. Azt ugyanis látniuk kell az ország vezetőinek, hogy egy, akár még a kínainál is sokkal óvatosabb nyitási politika hosszú távon mindenképpen megtérülne: nemzetközi pénzforrások tömege állhatna rendelkezésre, és kizsigerelt népe hálálkodva és őszintén ünnepelhetné élete végéig a Kedves Vezért.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.