Amerikai elemzők lesik Magyarország csádi kavarását

  • narancs.hu
  • 2024. május 16.

Külpol

A Robert Lansing Intézet szerint Moszkva és Budapest között Orbán Gáspár a kapocs.

Magyarország Csádban valójában egy katonai hírszerző központ kialakításán dolgozik, és ebben a munkában részt vesz Orbán Gáspár, a magyar miniszterelnök fia – erre a megállapításra jutott a híreket elemezve a Robert Lansing Intézet

A magyar sajtóban 2023 őszén jelentek meg először cikkek arról, hogy a magyar Honvédség Csádban indítja el első bilaterális misszióját, és kétszáz magyar katona utazik az afrikai országba, hogy a Száhel övezet biztonságára ügyeljen.

Az is nyilvánossá vált, fura körülmények között, hogy Orbán Gáspár készíti elő a missziót. A Honvédelmi Minisztérium arról adott ki közleményt, hogy „a fogadó ország átmeneti időszakára tekintettel és a stabilitás támogatása érdekében – a csádi fél kérésének megfelelően – a magyar védelmi szerepvállalás előkészítése a közelgő elnökválasztást követően fog folytatódni, annak érdekében, hogy az a lehető legerősebb demokratikus támogatással rendelkezzen” – írta a Honvédelmi Minisztérium áprilisban.

A napokban lezajlott elnökválasztás a jelek szerint olyan eredménnyel járt, ami kedvez a missziónak, mivel Orbán Viktor miniszterelnök gratulált az elnökválasztás győztesének, aki nem akárki:

 A Robert Lansing Intézet értesült arról, hogy Magyarország a migráció megállítása és a terrorizmus elleni harc érdekében vesz részt a csádi misszióban. Ezt azonban ürügynek minősítette az Egyesült Államok egyik korábbi külügyminiszteréről elnevezett, biztonságpolitikai és külügyi folyamatokkal foglalkozó think-tank.

 
Férfi voksol egy utcai szavazóhelyen a csádi elnökválasztás első fordulójában a fővárosban, N'Djamenában 2024. május 6-án. Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre
 

 Az intézet elemzői szerint valószínűbb, hogy Magyarország ott is segít Oroszországnak abban, hogy megkerülhesse az ellene bevezetett szankciókat. Csádban uránlelőhelyek vannak, Magyarország az orosz Roszatommal együttműködve bővíti a Paksi Atomerőművet, nem is csatlakozott a magyar állam a Roszatommal szembeni szankciókhoz. Az amerikai intézetnél összeállt a kép: Magyarország segít Oroszországnak abban, hogy teret nyerjen ott, kiterjessze befolyását az uránlelőhelyekre, kiszorítva onnan Franciaországot. 

Az amerikai elemzők aggódnak, Orbán Gáspár szerintük fontos kapocs Budapest és Moszkva között. Úgy látják, megvan a kockázata annak, hogy Oroszország a magyar partner révén, amellyel politikai és katonai hírszerzése is együttműködik, érzékeny adatokhoz juthat az Európai Unióról és a NATO-ról, és nagyobb lesz a befolyása Európában.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.