Múlt héten tartották a csádi választásokat, a szavazatok 61 százalékával Mahamat Idriss Déby Itnót választották elnökké, míg a második helyen végzett Succes Masra messze lemaradt a szavazatok 18,5 százalékával.
Bár utóbbi magát nevezi győztesnek, már kérelmezte is az Alkotmánybíróságnál, hogy a választás eredményeit semmisítsék meg – írja a BBC. De mindennek nincs sok reális esélye.
Miért érdekes ez magyar viszonylatban? Ugyan Csád sokáig sem a nemzetközi, sem a magyar politikában nem töltött be jelentős szerepet, ám 2023 ősze óta Magyarországon is jobban figyelünk rá. Hisz' ekkor jelentette be a kormány, hogy a Honvédség ott indítja el Magyarország első bilaterális misszióját. Az ok azóta sem világos.
Miért küldenénk 200 magyar katonát Csádba? És hogyhogy Orbán Gáspár a misszió egyik fő szervezője?
E választási eredménnyel egy lépéssel közelebb került a Honvédség kontingense ahhoz, hogy tényleg kitelepüljön. Hisz' Mahamat Déby győzött, aki a meghívólevelet is küldte a magyar misszióhoz.
Orbán Viktor az X-en gratulált is neki, amint lehetett.
Az Európai Unió a választások előtt egyébként elítélte, hogy Csád nem engedélyezte az EU által finanszírozott civil szervezetek közel 3000 tagjának, hogy megfigyelhesse az elnökválasztást. A katonai junta vezetőjének és elnökjelöltjének, Mahamat Débynek az ellenfelei bojkottra szólítottak fel, a voksolást manipuláltnak minősítették. Az elemzők nagy része islefutottnak látta a választási eredményt, mert egy olyan elvileg átmeneti kormány szervezte, amelynek soha nem állt szándékában lemondani a hatalomról.
Mahamat Déby azt követően került hatalomra, hogy apja és elődje, Idriss Déby Itno 2021-ben meghalt. Ezt követően az alkotmányt felfüggesztették, a kormányt és a parlamentet feloszlatták, az ellenzéki pártok nagy részét pedig betiltották, a vezetőiket elüldözték vagy börtönbe zárták. Bár az ifjabb Déby korábban azt ígérte, hogy nem indul a választásokon, mégis megtette.