Asbestos városa új nevet keres magának
Jeffrey_Mine_in_Asbestos,_Quebec_-_Canada_-_29_July_2013.jpg

Asbestos városa új nevet keres magának

  • narancs.hu
  • 2019. november 29.

Külpol

Rájöttek, hogy az azbeszt sokakat halálosan megbetegített, és ők talán nem örülnek annak, hogy így hívják a várost.

A 6800 fős kanadai Asbestos városa úgy döntött megszabadul a nevétől. Pedig az azbesztbányászat évtizedekig biztosított a helyieknek munkát és jövedelmet. Ám azóta kiderült, hogy az azbeszt durván rákkeltő anyag, ezért a városi tanács úgy döntött, jövőre hivatalosan is új nevet választ a településnek.

„Az azbesztnek sajnos negatív konnotációi vannak, és akadályozza a várost, hogy fejlessze gazdasági kapcsolatait“ – áll a város közleményében. És akkor még finoman fogalmaztak, mert számos vállalat pusztán a neve miatt döntött úgy, végül nem visz befektetéseket Asbestos városába. A polgármester szerint az is előfordult, hogy a névjegyét sem akarták eltenni befektetők.

2006-ban már nekifutottak egyszer a névváltoztatásnak, de abból nem lett semmi.

A súlyosan rákkeltő anyagot eddig több mint 60 országban tiltották be, de számos helyen még mindig vannak azbeszttel szigetelt épületek.

A városvezetés a lakosság bevonásával keres új nevet a településnek, amely köré új identitást is szeretnének felépíteni, hiszen az azbesztbánya is bezárt 2012-ben.

(Bloomberg)

(címlapkép: Bryn Pinzgauer)

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.