Átlátszó: Százmilliókat költ a kormány Amerikában

  • narancs.hu
  • 2024. október 23.

Külpol

Valaki 36,6 millió forintot kapott a geopolitikai konferencián elmondott előadásáért. 

A Batthyány Lajos Alapítvány az elmúlt években több milliárd forint közpénzt kapott a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodától. Ebből jutott Fideszhez közel álló szervezeteknek is, így az Alapjogokért Központnak.

Az Átlátszó most arról ír, hogy az alapítványtól kap pénzt a Danube Institute (DI) is, amelyet a kormány hozott létre „a konzervatív és nemzeti értékek és gondolkodás képviseletéért”. A DI konferenciákat szervez és vendégkutatók munkáját támogatja, korábban még itt írtunk róla. A támogatottak között vannak külföldi újságírók, írók, más médiaszereplők.

Az oknyomozó portál közérdekű adatigényléssel elkérte a Batthyány alapítványnak azokat a szerződéseit, amelyeket 2022 és 2024 között külföldi vendégoktatókkal kötött, és az ez idő alatt tartott geopolitikai csúcstalálkozókhoz kötődő megállapodásokat. 

Az derült ki ezekből az iratokból, hogy míg 2022-ben a kutató szerződésekre 76,76 millió forintot fordítottak, tavaly 179 milliót, idén pedig 284,6 milliót. A geopolitikai konferenciák előadói az első évben 13,9 millió forintot kaptak fellépésükért, tavaly 10,27 milliót, az idei rendezvényen pedig 44 milliót.

A cikk arról szól, hogy a Danube Institute az Egyesült Államokban épít hálózatot, kapcsolatban áll a Donald Trumpoz kötődő Heritage Foundationnel, közösen szerveznek tanácskozásokat. Az idei őszi rendezvényt Orbán Balázs nyitotta meg. A felszólalók átlagosan 2-400 ezer forintért beszéltek, de volt olyan előadó, aki 36,6 millió forintot kapott. Az nem derült ki, kinek a szavai ilyen drágák, mert a szerződések anonimizáltak.  

A lap újságírója azonban látott olyan idei szerződést, amely kiköti, hogy a megbízott vendégoktató 10 oldalas tanulmányt ír „a magyar migrációs politikáról és annak tanulságairól Texas állam számára” 8400 dollárért, vagyis 3,1 millió forintért. A tanulmány megjelent idén szeptemberben a Danube Institute oldalán. Így kiderül, hogy Melissa Ford Maldonado, a Texas Public Policy Foundation politikai igazgatója a szerző.

Maldonadóról azt írják, hogy Donald Trump elnöksége idején a Fehér Házban dolgozott, az Amerikai Innovációs Hivatalban, majd a Belpolitikai Tanácsnak. A Texas Public Policy Foundation energiapolitikai állásfoglalásai alapján ismert. Tagadja, hogy a klímaváltozásnak köze lenne az emberi tevékenységhez, álláspontja szerint a fosszilis tüzelőanyagokat nem kell visszaszorítani.  A szervezet tagja a 2025 Projekt tanácsadó-testületének, ez Donald Trump második elnökségének programja.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”