A WHO szerint a bevándorlók egészségügyi állapotát hamis hírek kísérik

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. május 6.

Külpol

Az Európába 2010 óta érkező nagyszámú menedékkérő „nem okozott jelentősebb járványt.”

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn Rómában ismertetett jelentésében figyelmeztetett az illegális bevándorlók egészségével kapcsolatos hamis hírekre - közölte az MTI.

A migránsok és menekültek egészségével foglalkozó dokumentum szerint a menedékkérők Európába érkezésükkor viszonylag egészségesek. Bár gyakrabban vannak kitéve fertőző betegségek veszélyének, „ugyanakkor nagyon csekély az esélye annak, hogy ezek a betegségek átterjedjenek a fogadó államok lakosságaira” - vélekedett a WHO jelentésében.

Az Európába 2010 óta érkező nagyszámú menedékkérő „nem okozott jelentősebb járványt.”
A kérdés vitáját gyakran érzelmi politizálás és hamis hírek kísérik - mutatott rá Santino Severoni, a WHO migrációs és közegészségügyi kérdések koordinátora. Mint mondta, a betegségek nem csak délről északra, hanem északról délre is terjednek.

„Az például tény, hogy mi kanyarót exportálunk világszerte ebből a régióból” - utalt a WHO illetékese a beoltottság alacsony szintjére az európai államokban. Severoni hangsúlyozta, hogy az Európába érkező migránsok az orvosok oltási tanácsait általában jobban be szokták tartani, mint a helyi lakosság.

A menedékkérők gyakrabban pszichikai betegségektől szenvednek, mint depresszió vagy szorongás - olvasható a jelentésben. Ez részben a menekülés vagy a hazájukban átélt brutális megpróbáltatások következménye, de az idegőrlően hosszú menedékkérelmi eljárások, munkanélküliség, illetve a fogadó országokban a hátrányos megkülönböztetés is kiválthat ilyen tüneteket.

A jelentésről beszámoló dpa német hírügynökség emlékeztetett arra: egyes jobboldali politikusok, köztük Matteo Salvini olasz belügyminiszter a migránsokat tette felelőssé fertőző betegségek terjesztéséért.

Rétvári: A bevándorlással járványszerűen terjednek a parazitákkal összefüggő megbetegedések

Az államtitkár szerint ijesztő, hogy Németországnak 2030-ra muszlim kancellárja lehet, továbbá azok migránsozzák le a magyar felmenőkkel rendelkező venezuelaiakat, akik korábban évtizedeken át lerománozták az erdélyi magyarokat. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára interjút adott a Magyar Nemzetnek, amely beszélgetés középpontjában - dobpergés - a bevándorlás állt.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.