Az ENSZ-szel vizsgáltatná ki Oroszország a gázvezeték-robbantást

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. február 15.

Külpol

Lavrov szerint a nyugati politikusok hazudnak abban az ügyben is.

Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) rendkívüli ülését készíti elő, amelyen követelni fogja az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásának kivizsgálását – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán az orosz parlament alsóházában.

 

Stephane Dujarric, az ENSZ-főtitkár szóvivője azt mondta korábban, az ENSZ-nek nincs felhatalmazása az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 vezetéken történt incidensek kivizsgálására. Az orosz külügyminiszter ezzel nem ért egyet. Lavrov emlékeztetett rá, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár nemrégiben saját hatáskörben felállított, és a helyszínre küldött egy vizsgálócsoportot egy incidens kivizsgálására a szíriai Idlíb tartományban, és úgy vélekedett, hogy ettől ebben az esetben sem zárkózhat el.

Lavrov az MTI tudósítása szerint nem beszélt arról a feltételezésről, hogy a gázvezetékek felrobbantását az Egyesült Államok rendelte meg: ezt Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai újságíró állította nemrég publikált cikkében. Az írás szerint a CIA dolgozta ki az Ukrajnát elkerülő gázvezeték felrobbantásának tervét, a robbanóanyagot a haditengerészet búváriskolájának végzősei szerelték fel egy tavaly nyári tengeri hadgyakorlat idején, és a felrobbantásra szeptember 26-án adtak utasítást. Az amerikai újságíró cikkére reagálva a Magyar Nemzetben Bayer Zsolt azt írta, hogy ezt már úgyis mindenki tudta. A Telex is szentelt egy elemző cikket ennek a témának.

A robbantást vizsgálják, eddig annyit árultak el a svéd és dán hatóságok, hogy szabotázsakció történt, és robbanóanyagok maradványait találták meg a sérülések közelében, többet nem mondtak.

Szergej Lavrov az orosz parlamentben arról beszélt, a nyugati politikusok hazudnak Oroszországnak az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásáról, ugyanúgy, ahogy annak idején a minszki megállapodások és a végrehajtásuk ügyében. 

Az orosz külügyminiszter kifejtette, Oroszország arra törekszik, hogy véget vessen a Nyugat dominanciájának a nemzetközi élet alakításában, ehelyett az érdekek igazságos, egyetemes egyensúlyára van szükség,  az országok szuverén egyenlőségére, igazságosabb, többpólusú világra. Oroszország a többpólusú világrend elérésében számít Kínára, Indiára, és baráti országnak nevezte Brazíliát, Iránt, az Egyesült Arab Emírségeket, Egyiptomot, Törökországot, Szaúd-Arábiát és Dél-Afrikát. Szóba hozta többek között Moldovát is, amellyel jó kapcsolatokra törekszik, de szerinte ez kétirányú utca. A moldovai vezetők oroszellenes retorikájáról beszélt – valószínűleg arra gondolt, Moldovában orosz puccskísérlettől tartanak. Lavrov szerint az ilyen beszédekkel a moldovai vezetés csak a belpolitikai kudarcairól akarja elterelni a figyelmet. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.