Az Erdoğan-rezsim kilátásai a katasztrófa után

Fordulat előtt

Külpol

A katasztrófa óriási kihívás elé állítja Recep Tayyip Erdoğan gazdasági válsággal, erősödő belső társadalmi ellentétekkel és külpolitikai konfliktusokkal küszködő rendszerét. Márpedig májusra választások vannak kitűzve.

A 10 déli körzetet érintő katasztrófa Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep és Antakya városokban hatalmas rombolást okozott, de a téli hónapokban különösen nehezen megközelíthető hegyvidéki területek is súlyos károkat szenvedtek. Csupa olyan régió, ahol az elmúlt évtizedben hatalmas állami infrastrukturális fejlesztés folyt. A többmilliós városokban különösen látványos volt az oktatási, egészségügyi és szociális ellátórendszerek, a közlekedési hálózat fejlesztése, ennek eredményeképpen e városok egyre inkább nyugatias küllemű urbanizációs központokká fejlődtek.

S mindezek a látványos változások úgy következtek be, hogy bő évtizede éppen ebben a régióban helyezték el az országba érkező majd’ hárommillió szíriai menekültet. Akik közül – különösen Gaziantepben és Antakyában – számosan találtak munkát (hivatalosan, szürkén vagy feketén) az infrastrukturális beruházásokban és az ennek nyomán fellendülő szolgáltatóiparban.

A környék – hasonlóan az ország sok más régiójához – etnikai és vallási viszonylatban is heterogén. Gaziantep és Antakya jelentős arab lakossággal bír, a határvidéken is arabok vagy kurdok alkotják a többséget. Antakyában és környékén jelentős szír keresztény közösségek élnek, a legnagyobb pusztítást elszenvedett Kahramanmaraş pedig az országszerte tizenötmilliós síita gyökerű alevi közösségek egyik fontos központja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.