Az EU-ban Magyarország tart a legkevésbé Kínától

  • narancs.hu
  • 2023. július 27.

Külpol

Egy nemzetközi kutatás szerint az alacsonyabb jövedelmű országok nem tartják a növekvő kínai befolyás jelének a kínai befektetéseket.

Az Ukrajna ellen indított háború ellenére nem Oroszországot, hanem Kínát tekinti legnagyobb fenyegetésnek a legtöbb nyugat-európai ország és az Egyesült Államok – derül ki a Pew Research Center 24 országban, köztük Magyarországon folytatott kutatásából, amit a Telex szemlézett. A felmérés a 24 országban összesen csaknem 31 ezer ember megkérdezésével készült 2023 február 20. és május 22. között.

Az EU-ból 10 országot vizsgáltak meg, ezek közül

Magyarországon volt a legalacsonyabb azok aránya, akik aggasztónak tartják a kínai befolyás növekedését.

Hazánkban 50 százalék, Nyugat-Európában jellemzően kétharmad feletti az arányuk azoknak, akik tartanak Kína növekvő befolyásától.A nyugat-európaihoz hasonlóan magas Kína elutasítottsága Kanadában (79 százalék), és az Egyesült Államokban (83 százalék), és nem meglepő módon Dél-Koreában (77 százalék), valamint Japánban (87 százalék) és Ausztráliában is (87 százalék). Magyarországgal azonos mértékű viszont Izraelben azok aránya, akik fenntartásokkal viszonyulnak Kínához.

Az európai eredményekből is látszik, de a kutatás afrikai országokat érintő része még inkább alátámasztja azt a megállapítást, miszerint Kínától az alacsonyabb jövedelmű országok kevésbé tartanak, nem tekintenek a növekvő kínai befolyás aggasztó jeleként az országaikban megvalósított kínai befektetésekre.

A kutatás arra is kitért, melyik országot tartják az amerikaiak saját szövetségesüknek. A legtöbb válasz szerint ez az Egyesült Királyság, bár a szigetországot így is csak a válaszadók 22 százaléka jelölte meg. Mindössze 6 százalék említette a szomszédos Kanadát, 3 százalék Németországot, 2 százalék Japánt. Egyetlen százalék jelölte meg legszorosabb szövetségesként az EU-t, épp annyian, mint Oroszországot. Igaz, Az EU alacsony arányát némileg árnyalja, hogy a kutatás országra kérdezett rá. Ehhez képest 48 százalék nem is tudott vagy nem akart válaszolni a szövetségesre vonatkozó kérdésre.

A kutaáts Egyesült Államokra fókuszáló részéből – amely 3576 amerikai felnőtt megkérdezésével március 20–26. között készült – az is kiderült, hogy az Oroszországgal való feszült viszony ellenére Kínára nagyobb fenyegetésként tekintenek az amerikaiak. Szerintük ugyanis Kína gazdasági és nemzetbiztonsági értelemben is komoly veszélyt jelent, ugyanez Oroszországot illetően inkább nemzetbiztonsági területen igaz és az is kevésbé, mint Kína esetében.

(Címlapképünkön: Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Sanghajban 2018. november 5-én.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.