Napokon belül a végéhez ér Magyarország soros elnöksége az Európai Unióban, amelyet – legalábbis optikailag – nagyban meghatározott Orbán Viktor önkényesen végigjárt „békemissziója”, amit az uniós vezetők elítéltek és keményen bíráltak, de ennél határozottabban nem tudtak fellépni ellene. A magyar miniszterelnök december 11-én egy órát telefonált Vlagyimir Putyinnal (majd Szijjártó Péter barátjával, Szergej Lavrovval csevegett), két nappal korábban Donald Trumppal találkozott Floridában, de mint később kiderült, Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek nem ajánlotta fel a békejavaslatát.
A Fidesz és a hozzá kötődő sajtó ennek ellenére később mégis arról kommunikált, hogy az ukrán fél az, amely nem hajlik a karácsonyi tűzszünetre és a nagyszabású fogolycserére, a Kreml közleménye szerint pedig az ukrán fél „destruktív magatartása miatt” tartja Putyin is kizártnak a békét. Erről azonban a magyar miniszterelnök hivatala nem kommunikált: közleményükből kihagyták azt a részt, amely az orosz fél hajthatatlanságáról árulkodik.
Egész mást tapasztalunk Brüsszelben. Ahogy azt António Costa, az Európai Tanács frissen hivatalba lépő elnöke bejelentette, csütörtökön „Ukrajna és Európa világban elfoglalt helye” a téma az uniós állam- és kormányfők találkozóján. Costa megerősítette Zelenszkijt abban, hogy „az európai földön” játszódó orosz-ukrán háború tétje a biztonságos határokhoz fűződő jog, ezért nem csak Ukrajnáról, hanem „a nemzetközi jogról szól”. A Tanács elnöke szerint „nem kétosztatú, hanem többosztatú, multipoláris világban élünk”, ahol „nincsen globális dél”, Európának oda kell figyelni partnereire Új-Zélandtól Brazíliáig.
Volodimir Zelenszkij szerdán érkezett az európai fővárosba, hogy találkozzon a NATO-tagországok vezetőivel – így Donald Trump szövetségeseivel. Szerdán Mark Rutte, a NATO főtitkára arról beszélt, hogy Ukrajnát továbbra is támogatni kell:
„Arra kell törekednünk, hogy Ukrajnát az erő pozíciójában tartsuk”
– mondta, az ukrán elnökkel való találkozó után arról is beszélt, hogy a fegyverszállítások a védekező ország gazdaságát is besegítik.
Zelenszkij hangsúlyozta: noha a békére törekednek, nem fogják csökkenteni a fegyveres erők számát, akkor sem, ha meghívást kapnak a NATO-ba. Erre nem is számítanak, de küzdeni fognak azért, hogy az atlanti szövetség részesei lehessenek. „Legfőbb célunk, hogy erős hadsereget, nagy hadsereget, Európa legerősebbjét tartsuk fenn” – mondta a Kyiv Independent beszámolója szerint.
A szerda esti, nyugat-balkáni országok találkozóján Olaf Scholz német kancellár, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Andrzej Duda lengyel elnök is részt vett Orbán Viktor mellett, aki szintén Brüsszelben van. Kaja Kallas, az EU csúcsdiplomatája, az Európai Bizottság alelnöke arról beszélt:
„Látom, hogy sokan gyors megoldásra vágynak, de a helyzetünket meghatározza, hogy Oroszország nem akar békét.”
Mi történt eddig?
Zelenszkij korábban keményen bírálta Orbán Viktor „békemisszióját”, amikor kijelentette, hogy a magyar fél nem tudja befolyásolja Putyint, és Ukrajnának nincs szüksége Orbán közvetítésére az Egyesült Államokkal való kapcsolataiban. „Van-e másnak Európában ilyen tapasztalata? Senkinek. Van-e Orbánnak ilyen hadserege? Nincs. Hogyan fog nyomást gyakorolni Putyinra? Egy viccel, egy mosollyal? Tartsa meg magának” – mondta Kijevben kedden az Interfax tudósítása szerint. Az ukrán külügy közleménye szerint a magyar fél tettei még messzebb állnak a béketeremtéstől, mint a nyilatkozatai.
Orbán „békemisszióiról” az uniós vezetők jobb híján úgy vélekednek, hogy az a magyar közönségnek szól, akik előtt Orbán szeretné erős, komoly nemzetközi pozícióval rendelkező vezetőnek láttatni magát.
A magyar miniszterelnök csütörtök reggel összeült a Patrióták Európáért pártcsoporttal is. Az ülés után kijelentette: „Meg kell állítani a migrációt, feladni az összes őrült gender elképzelést, a transzneműeket és minden ilyesmit” – de arra nem válaszolt egyértelműen, hogy Zelenszkij elé tárja-e a „béketervét”. „A terv már az asztalon van, vagy elfogadják, vagy nem” – mondta, noha az ukrán hivatalos szervek egyértelműen jelezték már, hogy nem kaptak semmit a magyar féltől – és ilyesmire Orbánéknak aligha van jogosultsága.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e kétoldalú egyeztetés Orbán és Zelenszkij között, a miniszterelnök újra kitérő választ adott: „Készenlétben dolgozom és készenlétben alszom. Mindig készen állok minden értelmes megbeszélésre.”
Este Costa, Ursula von der Leyen, Zelenszkij és Orbán közös sajtótájékoztatót tartanak, amiről reggel tudósítunk.