„Piszkos alkut” köthet Donald Trump és Vlagyimir Putyin, akik tegnap telefonbeszélgetést folytattak az orosz-ukrán háború kapcsán – ebbéli aggodalmára figyelmeztet az Európai Unió és Ukrajna. Trump védelmi minisztere, Pete Hegseth, aki az elnököt „a bolygó legjobb tárgyalópartnerének” nevezte, azt is kijelentette tegnap Brüsszelben, hogy Ukrajna követelése az 1991-es határok visszarajzolására és a NATO-csatlakozás „irreális”. Ez pedig nyugtalanságot keltett Kijevben és az európai NATO-tagállamokban.
Azt is tudjuk, hogy a Kreml és a Fehér Ház Trump–Putyin találkozót tervez, amely valamilyen formában ukrán részvételt is magában foglalna. Az EU külügyi főképviselője, Kaja Kallas bírálta Trump megközelítését és engedékenységgel vádolva őt:
„Minden gyors megoldás piszkos alku”
– idézi Kallast a Reuters. Ukrajnában attól tartanak, hogy Trump hozzáállása, ami vegyes reakciókat váltott ki az ukrán állampolgárok és tisztviselők körében, veszélyeztetheti az ország biztonságát.
![](/data/articles/274/2746/article-274601/48dfa6973630a70847f6a975204f330f_1733060933_extra_large_fit_800x10000.jpeg?key=4fe070ddb31b6810b0bd058233a2610e)
Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Ukrajna nem fogad el semmilyen megállapodást Moszkva és Washington között, ami Kijev részvétele nélkül jön létre. Hangsúlyozta, hogy Európának is helyet kell kapnia a háború lezárásáról szóló tárgyalásokon:
„A mi szuverén országunk részéről egyszerűen nem tudunk elfogadni semmilyen megállapodást, amit nélkülünk hoznak”
– mondta. Zelenszkij szerint elengedhetetlen, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közösen dolgozzon ki egy tervet a háború befejezésére, mielőtt Oroszországgal tárgyalnának, és találkozni szeretne Trumppal, mielőtt az amerikai elnök Putyinnal tárgyalna. Zelenszkij, noha minimalizálta Trump és Putyin telefonbeszélgetésének jelentőségét, elismerte, hogy az számára „kellemetlen” volt.
A Reuters kiemeli, hogy az amerikai adminisztráció javaslatának értelmében Ukrajnának le kellene mondania a Krímről és a Donbászról. Az EU és a NATO vezetői azonban úgy látják, Európa nincs felkészülve arra, hogy egyedül vállalja a háború utáni újjáépítést és béke fenntartását, miközben Trump az Indiai- és a Csendes-óceáni térségre kíván összpontosítani. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvívője bezzeg „le volt nyűgözve” Trump hajlandóságán.
Reagált az amerikai védelmi miniszter
„Nem véletlenül folynak most a tárgyalások, alig néhány héttel azután, hogy Trump elnököt beiktatták: Vlagyimir Putyin válaszol az erőre”
- mondta Pete Hegseth, aki hozzátette: visszautasítják, hogy a békekezdeményezés során az Egyesült Államok szükségtelen engedményeket tenne Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. Trump célja nem a NATO cserbenhagyása, hanem annak megerősítése, amit már 2017-ben kitűzött célul.
„Újra naggyá kell tennünk a NATO-t.”
Éppen ma arról írtunk, hogy John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó szerint Trump „gyakorlatilag megadta magát” Putyinnak még a tárgyalások előtt.