Az EU és Ukrajna attól tart, Trump „piszkos alkut” köt Putyinnal

  • narancs.hu
  • 2025. február 13.

Külpol

A két világvezető telefonbeszélgetése „kellemetlen” volt Zelenszkij számára.

„Piszkos alkut” köthet Donald Trump és Vlagyimir Putyin, akik tegnap telefonbeszélgetést folytattak az orosz-ukrán háború kapcsán – ebbéli aggodalmára figyelmeztet az Európai Unió és Ukrajna. Trump védelmi minisztere, Pete Hegseth, aki az elnököt „a bolygó legjobb tárgyalópartnerének” nevezte, azt is kijelentette tegnap Brüsszelben, hogy Ukrajna követelése az 1991-es határok visszarajzolására és a NATO-csatlakozás „irreális”. Ez pedig nyugtalanságot keltett Kijevben és az európai NATO-tagállamokban.

Azt is tudjuk, hogy a Kreml és a Fehér Ház Trump–Putyin találkozót tervez, amely valamilyen formában ukrán részvételt is magában foglalna. Az EU külügyi főképviselője, Kaja Kallas bírálta Trump megközelítését és engedékenységgel vádolva őt:

„Minden gyors megoldás piszkos alku”

– idézi Kallast a Reuters. Ukrajnában attól tartanak, hogy Trump hozzáállása, ami vegyes reakciókat váltott ki az ukrán állampolgárok és tisztviselők körében, veszélyeztetheti az ország biztonságát.

 
Kaja Kallas és Volodimir Zelenszkij az Ukrán Elnöki Hivatalban
Fotó: President of Ukraine
 

 

Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Ukrajna nem fogad el semmilyen megállapodást Moszkva és Washington között, ami Kijev részvétele nélkül jön létre. Hangsúlyozta, hogy Európának is helyet kell kapnia a háború lezárásáról szóló tárgyalásokon:

„A mi szuverén országunk részéről egyszerűen nem tudunk elfogadni semmilyen megállapodást, amit nélkülünk hoznak”

– mondta. Zelenszkij szerint elengedhetetlen, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közösen dolgozzon ki egy tervet a háború befejezésére, mielőtt Oroszországgal tárgyalnának, és találkozni szeretne Trumppal, mielőtt az amerikai elnök Putyinnal tárgyalna. Zelenszkij, noha minimalizálta Trump és Putyin telefonbeszélgetésének jelentőségét, elismerte, hogy az számára „kellemetlen” volt.

A Reuters kiemeli, hogy az amerikai adminisztráció javaslatának értelmében Ukrajnának le kellene mondania a Krímről és a Donbászról. Az EU és a NATO vezetői azonban úgy látják, Európa nincs felkészülve arra, hogy egyedül vállalja a háború utáni újjáépítést és béke fenntartását, miközben Trump az Indiai- és a Csendes-óceáni térségre kíván összpontosítani. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvívője bezzeg „le volt nyűgözve” Trump hajlandóságán.

Reagált az amerikai védelmi miniszter

„Nem véletlenül folynak most a tárgyalások, alig néhány héttel azután, hogy Trump elnököt beiktatták: Vlagyimir Putyin válaszol az erőre”

- mondta Pete Hegseth, aki hozzátette: visszautasítják, hogy a békekezdeményezés során az Egyesült Államok szükségtelen engedményeket tenne Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. Trump célja nem a NATO cserbenhagyása, hanem annak megerősítése, amit már 2017-ben kitűzött célul.

„Újra naggyá kell tennünk a NATO-t.”

Éppen ma arról írtunk, hogy John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó szerint Trump „gyakorlatilag megadta magát” Putyinnak még a tárgyalások előtt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.