Pontosította az úgynevezett bevándorlási összekötő tisztviselők szabályozását az EU-s tagállamokat tömörítő tanács – írja az Eurológus. Ennek köszönhetően ezek a tisztviselők hatékonyabban léphetnek fel az illegális bevándorlással szemben, és eredményesebben védhetik a külső határokat.
A tagállamoknak világszerte mintegy 500 bevándorlási összekötő tisztviselője több mint 100 országban van jelen. Az Unió 2004-ben fogadott el rendeletet a hálózat létrehozásáról.
Ezeket a tisztviselőket a tagállamok és az EU küldi harmadik országokba, hogy kapcsolatokat alakítsanak ki és tartsanak fenn a fogadó ország hatóságaival olyan kérdésekben, mint az illegális migráció megelőzése és az ellene való küzdelem, a visszatérés elősegítése, valamint a jogszerű migráció kezelése.
A most elfogadott szabályozásban szerepel egy uniós szintű irányítóbizottság létrehozása, amely javítja a hálózat igazgatását és az összekötő tisztviselők koordinációját, növelve a hatékonyságot és javítva a kommunikációt.
De a jövőben erősítik a tisztviselők szerepét a menekültek csempészése elleni küzdelem terén.
Információt gyűjtenek, hogyan segítsenek a harmadik országoknak az illegális migrációs áramlások megelőzésében, valamint hozzájárulnak a külső határok védelmének hatékonyabb megszervezéséhez.
Az EU illegális bevándorlás elleni küzdelmének fontos eleme, hogy azok, akik nem jogosultak az unió területén tartózkodni, mihamarabb visszatérhessenek származási országukba. Ennek elősegítése a tisztviselők dolga. Mindehhez az EU forrásokat is biztosít.