Nem csak a szavak szintjén támogatja egymást Orbán Viktor és Donald Trump, hanem politikai és kormányzási tanácsokat is kap a magyar féltől az exelnök – írja a CBS News, amelynek cikke emlékeztet rá, hogy a „szélsőjobboldali” miniszterelnök mindent egy lapra tett fel az amerikai elnökválasztást illetően.
A lap felidézi, hogy tusványosi beszédében Orbán beismerte, hogy „komolyan részt vesznek” a Trump-adminisztráció munkájában. A tévévitában pedig Trump emlegette Orbánt, és „nagyrabecsült” erős embernek nevezte.
Orbánék és Trump-kampánycsapata között rendszeres egyeztetés zajlik, ami politikai és kormányzási stratégiaalkotásról szól. Ha Trump győz jövő héten, komoly hatása lehet az Orbán-kapcsolatnak a külpolitikára – állítják források.
Az amerikai lapnak Orbán és Trump csapata részéről sem részletezték az együttműködés természetét, de egy, az Orbán-kormányhoz kötődő forrás arról beszélt, hogy
a Fidesz-közeli think tankek információval látják el az amerikai felet Ukrajnával és családpolitikával kapcsolatban, és kiemelten foglalkoznak azzal is, „hogyan kell választást nyerni”.
Az egyik ilyen think tank, a Danube Istitute részéről Kiss István azt mondta: „Ahogy a baloldali pártok segítették egymást az elmúlt száz évben, intézkedésekkel és kampánystratégiával, lehetséges, hogy a konzervatívok a világ minden tájáról Indiától Európán át Amerikáig segítsék egymást a legjobb praktikákkal.”
A CBS felidézi, hogy Orbán tizennégy év alatt migránsok, civil szervezetek, LMBTQ-emberek és a független sajtó ellen hozott törvényeket, hogy bebiztosítsa hatalmát. Orbánék azt tanácsolták Trumpéknak, hogy Ukrajnával kapcsolatban „izolacionista” álláspontot képviseljenek. Ezek a sugalmazások a magyar és az amerikai think tankokon keresztül jutnak el Trump kampánycsapatáig.
Az egyik ilyen a Századvéghez kötődő KÓD Piackutató Intézet, amely arra fókuszál, hogy „hogyan kell választást nyerni”.
A lap megjegyzi, hogy a Századvég korábban a néha Arthur J. Finkelsteinnel dolgozott együtt, akinek a receptje az „ellenségteremtésről” szólt.
A jogállam leépítését célzó Project 2025 mögött álló Heritage Foundation elnöke, Kevin Roberts korábban elismerősen beszélt Orbánról, aki „modellt ad a konzervatív kormányzáshoz”.
A trumpista szervezet kapcsolatban áll a Danube Institute-tal, amely több mint 1,64 millió dollárt fizetett külföldi partnereknek közpénzből az elmúlt három évben.
Ennek a pénznek a jó része külföldi tudósokhoz, politológusokhoz, véleményformálókhoz került. „Az Orbán-kormány többféle módon törekszik rá, hogy befolyásolja az amerikai közvéleményt” – fogalmazott egy amerikai hivatalnok. Ugyanakkor a kormány nem fizet lobbistákat Washingtonban, akik a demokrata kormányzatnál emelnének szót a magyar érdekekért.
Egy, a washigtoni magyar nagykövetségnél dolgozó forrás azt állítja, Orbán és körei rendszeresen SMS-eznek magas rangú republikánusokkal, ami nemzetbiztonsági aggályokat is felvet.