Petr Pavel cseh államfő nem finomkodott legfrissebb Twitter-bejegyzésében, amelyben így fogalmazott: „Mi értelme lenne a választásoknak egy olyan országban, amely már három éve védekezik egy szomszédos nukleáris szuperhatalom agressziója ellen? Hogyan lehet választásokat szervezni, amikor az ország egyötödét megszálló erők tartják ellenőrzésük alatt, és az egész országot naponta bombázzák? Egy ilyen ország elnökét diktátornak nevezni nagyfokú cinizmust igényel.”
A cseh vezető Trump kijelentésére reagált, aki Zelenszkij ukrán elnököt „választások nélküli diktátornak” nevezte, aki „rettenetes munkát végzett”.
Pavel szerint a békekötéshez fontos, hogy Ukrajna megfelelő fegyverekkel rendelkezzen és a jövőben NATO-tag lehessen, amit Oroszország elutasít. „Személyes véleményem szerint elsősorban arra van szükség, hogy Ukrajnának egy jól felfegyverzett, jó képességű hadserege legyen. Úgy vélem, hogy ezt mi, csak európai államok is rövid időn belül képesek vagyunk biztosítani, tekintettel Ukrajna jövőbeni NATO-tagságára” – mondta a cseh elnök a Deník N hírportálnak. Szerinte nemzetközi békefenntartó egységek telepítése Ukrajnába, ahogy azt néhány európai állam javasolja, nem túl reális. A békemisszióval ugyanis Oroszországnak is egyet kellene értenie. „Hogy ezeknek az egységeknek valóban elrettentő szerepe legyen, ahhoz harci mandátumra lenne szükség, ami Oroszország számára elfogadhatatlan” - vélte Petr Pavel.
Nem csak ő vette védelmébe Zelenszkijt. A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer is támogatásáról biztosította az ukrán kollégát, hangsúlyozva, hogy ő Ukrajna demokratikusan megválasztott vezetője, és indokoltnak nevezte a választások elhalasztását háborús helyzetben, ahogy az Egyesült Királyság is tette a második világháború alatt. Starmer kiemelte a nemzetközi összefogás fontosságát és támogatta az USA vezette béketörekvéseket.