Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a NATO ajtaja nyitva maradjon új tagok előtt, beleértve Ukrajnát is - jelentette ki Jan Lipavsky cseh külügyminiszter a NATO külügyminiszteri tanácsának informális ülésén elmondott megnyitó beszédében pénteken Prágában.
A prágai informális külügyminiszteri tanácskozás legfőbb célja a NATO washingtoni csúcstalálkozójának előkészítése.
Jens Stoltenberg főtitkár az ülés előtt újságíróknak nyilatkozva úgy vélte, hogy a NATO-nak nagyobb szerepet kellene játszania a biztonsági rendszerek Ukrajnába küldésének koordinációjában, valamint a kezelő személyzet kiképzésében is ukrán területen.
Ukrajnának joga van az önvédelemhez, tehát az orosz területen lévő legitim célok elleni támadásokhoz is - ismételte meg korábbi kijelentését a NATO főtitkára. „Oroszország saját területéről támadja és ágyúzza Ukrajnát, ezért Ukrajnának képesnek kell lennie reagálni erre, ez része az önvédelemhez való jognak” - szögezte le Stoltenberg újságírók előtt.
„Néhány szövetségesünk már semmi módon nem korlátozza Ukrajnának a neki szállított fegyverek használatát. Ez a nemzetközi jog kérdése” – mondta a katonapolitikus.
Joe Biden amerikai elnök a hírügynökségi jelentések szerint felhatalmazta Kijevet arra, hogy Washingtontól kapott fegyverekkel támadjon olyan oroszországi katonai célpontokat, amelyek az orosz erők északkelet-ukrajnai offenzíváját támogatják.
Jan Lipavsky újságíróknak nyilatkozva pénteken megismételte korábbi kijelentését, miszerint Ukrajnának joga van a védekezésre, beleértve olyan akciókat is, amelyeket az Oroszországi Föderáció területén hajtanak végre.
Észtország, Svédország és Lengyelország nem korlátozzák Ukrajnát abban, hogy miképpen használja az általuk küldött fegyvereket - írja a CTK hírügynökség az érintett országok képviselőinek a külügyminiszteri tanácskozás kezdete előtt elhangzott nyilatkozataira hivatkozva. „Észtország üdvözölné, ha ezeket a korlátozásokat más országok is eltörölnék” – mondta Margus Tsahkna észt külügyminiszter. „A svéd adományok minden korlátozás nélkül mennek Ukrajnába, azzal a feltétellel, hogy a nemzetközi jog alapján használják őket” – mondta Tobias Billström, a svéd diplomácia vezetője újságíróknak.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter viszont kifejtette: az olasz alkotmány alapján a hazája által küldött fegyvereket és lőszert csak Ukrajna területén szabad felhasználni.