Cyber hírek

  • 2001. október 25.

Külpol

Hírverseny A szeptemberi terrortámadás óta az amerikaiak 48 százaléka az interneten szerzi be a híreket, derül ki az ABC News felméréséből. Negyven százalékkal nőtt a vezető híroldalak látogatottsága: a CNN 24,8 millió olvasóval 141 százalékot javított az előző hónaphoz képest, az MSNBC.com 22,2 millió, a Time.com 9,5 millió, az ABC News 8,99 millió, a NYTimes.com 8,96 millió, míg a Washingtonpost.com 6,8 millió látogatót regisztrált.n Felfegyverezték a Predatorokat Az amerikaiak most először vetettek be felfegyverzett távirányítású repülőgépet, miután Hellfire típusú tankölő rakétákkal látták el RQ-1 Predator típusú kémrepülőgépeiket.
A Predatorokat hat éve rendszeresítette az amerikai hadsereg, a légcsavarral, alacsonyan, lassan repülő szerkezetet azonban eddig kizárólag információgyűjtésre használták, például 1999-ben a kosovói konfliktus során. A gépeket az Egyesült Államokból, műholdas kapcsolaton keresztül irányítják operátoraik, a gépek monokróm és infravörös kamerával, radarral, lézertávmérővel és lézeres célmegjelölővel vannak ellátva. A kémrepülőgép harci helikopterekre kifejlesztett könnyű Hellfire rakétákkal való ellátása mindenképpen mérföldkőnek számít a haditechnikában, hiszen ily módon az első távirányítású harci repülőgép jött létre - elemzők szerint fontos trendet érhetünk itt tetten, amely akár odáig vezethet, hogy a harci repülőgépek pilótái az ellenséges légtér helyett kényelmes hazai bunkerekbe járnak majd bevetésre. Katonai szakértők szerint a terrorizmus elleni háború meggyorsíthatja az erre szolgáló új technológiák kifejlesztését és bevetését: a következő robotvadász az RQ-4A Global Hawk kémrepülőgépből lehet, amelynek jóval nagyobb a hatótávolsága, az Egyesült Államok területéről a világ bármely pontjára képes eljutni.

n Nyolc új bolygó Egy nemzetközi csillagászcsoport újabb nyolc, Naprendszeren kívüli bolygót fedezett fel. A nyolc bolygó közül kettő kör alakú pályán kering napja körül, a másik hatnak megnyúlt pályája van. Az égitestek tömegüket tekintve a Jupiter tömegének 0,8-szorosa, illetve tízszerese között mozognak. Napjuktól mért távolságuk szerint a legközelebbi 0,07, a legtávolabbi pedig 10 csillagászati egységre kering központi csillagától. (A csillagászati egység a Nap és a Föld közepes távolsága, azaz majd 150 millió kilométer.) Az ismert Naprendszeren kívüli planéták száma ezzel immár megközelíti a nyolcvanat. A felfedezők különösen a kör alakú pályán keringő bolygók létének kimutatását tartják értékesnek, hiszen ez az alakzat hasonlít a mi bolygórendszerünk formájára. Ennek alapján nem kizárt, hogy ezeknek az óriásbolygóknak az árnyékában is megbújnak kisebb kőzetbolygók, amelyeken a természeti viszonyok megfelelő alakulása esetén az élet is megjelenhet. A csillagászok a nyáron már kimutattak egy kör alakú pályán keringő bolygókettőst, így a mostani felfedezés azt a feltételezést erősíti, hogy az elvileg az élet hordozására alkalmas, a mi Naprendszerünkhöz hasonló bolygórendszerek léte akár elterjedt jelenség is lehet a világegyetemben.

n Hawking gyarmatosítaná a világűrt Nagy visszhangot váltott ki a világ egyik legokosabb emberének tartott kozmológus, a cambridge-i egyetem matematikaprofesszora, Stephen Hawking a brit Daily Telegraphnak adott interjújával, amelyben kifejtette: az emberiség végét jelenti, ha ezer éven belül nem tökéletesíti magát géntechnológiai módszerekkel, és nem gyarmatosít más bolygókat. Az 59 esztendős tudós nem először figyelmeztet a jövő veszélyeire: egy tavalyi interjújában úgy vélte, hogy a Föld az üvegházhatás miatt ezer éven belül lakhatatlanná válik, akár a Vénusz. A múlt hónapban a német Focusnak adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a Moore-törvény következményeként a mesterséges intelligencia egyhamar megelőzheti az embert a gondolkodásban, úgyhogy ha a jövőben is büszkék szeretnénk lenni arra, hogy emberek vagyunk, genetikailag tökéletesítenünk kell magunkat - többek között azért, hogy huzamosabb ideig élhessünk az űrben. A liverpooli John Moores Egyetem apokaliptikus mozgalmakkal és világvége-elméletekkel foglalkozó kutatója, Benny Peiser egyszerűen csak "sajnálatos rémhírkeltésként" értékelte Hawking szavait, de apokaliptikus eszmefuttatásaiért az Onionon is kapott egy frappáns álhírt "Hawking saját gyártmányú exoskeletonjával parádézott Cambridge-ben" címmel.

n Reklám az űrállomáson A Nemzetközi Ûrállomáson (ISS) tartózkodó két orosz kozmonauta űrsétáján a Kodak fotóipari cég hirdetését helyezte el az állomás külső felületén. Mihail Tyurin és Vlagyimir Dezurov a Kodak reklámot az űrállomás külső oldalára, az orosz zászló helyére erősítette fel. Nem ez az első eset, hogy az orosz űrügynökség reklámfelületet kínált fel az érdeklődőknek. A Pizza Hut reklámja például az űrállomás egyik alkotóelemét Föld körüli pályára állító rakéta oldalán szerepelt. A Kodak reklámja egyelőre csak filmen lett megörökítve, úgyhogy aki fényképet akar készíteni róla, annak fel kell mennie a fotózáshoz. Később tervezik több kilométer széles, Föld körüli pályára állított hirdetőtáblák üzembe helyezését is, amelyeket a Földről szabad szemmel is lehet majd látni. Az ISS legénysége már 69 napja az űrállomáson dolgozik, és a tervek szerint a november végén startoló Endeavour amerikai űrrepülőn érkeznek majd vissza a Földre.

n Anthrax-féregvírus A lépfenepánikot kihasználó féregvírus indult útjára az interneten, ám a vírus kódjának több hibája megakadályozza, hogy széles körben elterjedjen - adta hírül az Index. Az "Anthrax" nevű vírus hasonló tárgyú e-mailben terjedhet, spanyol nyelvű üzenete szerint a csatolt képen megtekinthető, milyen hatásai vannak a lépfenefertőzésnek.

n 600 millió mobilos A GSM-rendszerű mobiltelefonos hálózatok előfizetői száma meghaladta a 600 milliót. A GSM Association előrejelzése szerint ez a szám az év végére meghaladhatja a 630 milliót, a többi mobilhálózattal együtt pedig elérheti az egymilliárd felhasználót. A GSM-szabványt a világ 171 országában alkalmazzák, a technológia továbbfejlesztéséből jött létre a csomagkapcsolt adatátvitelt biztosító GPRS-technológia.

n SMS-flört Minden ötödik angol kezdeményezett már kapcsolatot SMS-ben, áll a Mobile Choice fiatalok körében készített tanulmányában. Az 1100 megkérdezett 17 százaléka állította, hogy SMS-ét követően hosszabb-rövidebb kapcsolatba bonyolódott a címzettel. A válaszadók 10 százaléka szakított párjával SMS-ben, míg minden negyedik mobilos küldött már téves számra tetemre hívó üzenetet.

n Maori koncesszió A zimbabwei székhelyű Econet Wireless megegyezett Új-Zéland maori népével, hogy jövő februártól harmadik generációs mobilszolgáltatást indít a maorik birtokában lévő UMTS-licenc alapján. A konceszsziót még tavaly adományozta az új-zélandi kormány a maoriknak, meghajolva érvük előtt, mely szerint történelmi sérelmeik jóvátétele keretében joguk van a szóban forgó spektrumra.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.