Egy amerikai közlegény nevetve átszaladt Észak-Koreába

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. július 19.

Külpol

A katona egy turistacsoporttal érkezett a demilitarizált övezethez, majd átrohant Észak-Koreába. 

Engedély nélkül lépett be Dél-Koreából Észak-Koreába egy amerikai állampolgár, miután átlépte a demilitarizált zónát (DMZ), és vélhetően őrizetbe vették a helyi hatóságok – jelentette be a DMZ-t ellenőrző ENSZ-parancsnokság még kedden.

Az amerikai katona a Koreai-félszigeten fekvő két országot 1953 óta elválasztó DMZ részét képező, úgynevezett közös biztonsági területhez (JSA) szervezett kiránduláson vett részt. A Dong-A Ilbo című dél-koreai napilap a dél-koreai hadseregre hivatkozva azt közölte, hogy Travis Kingről, az amerikai hadsereg közlegényéről van szó.

"Egy amerikai állampolgár a JSA-hoz szervezett orientációs kirándulás során engedély nélkül átlépte a katonai demarkációs határvonalat, és belépett a Koreai Demokratikus Népköztársaság területére" – közölte az ENSZ parancsnokság Twitter-üzenetében. "Úgy tudjuk, hogy jelenleg őrizetben van, és az észak-koreai hadsereggel szorosan együttműködve igyekszünk megoldani a kérdést" – tették hozzá. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter később megerősítette, hogy valóban egy amerikai katonáról van szó.

Az Associated Press szerint a 23 éves, Dél-Koreában állomásozó Travis King az incidens előtt két hónapot töltött elzárásban testi sértés vádja miatt, ahonnan július 10-én engedték ki. A férfit hazaküldték az Egyesült Államokba, a hírügynökség szerint ki is vitték a repülőtérre, ahol a vámvizsgálatihg el is kísérték, ám ő ezután elhagyta a repteret, és inkább csatlakozott egy turistaúthoz a panmindzsoni demarkációs vonalhoz. Az Egyesült Államokban további katonai fegyelmi eljárások és a szolgálatból való elbocsátásvárt volna rá. 

Egy szemtanú, aki tagja volt King turistacsoportjának, a Facebookon egy azóta törölt posztban arról számolt be, hogy egyszer csak hangos nevetést hallottak, majd látták, ahogy a férfi elrohan az épületek felé, Észak-Koreába. 

A határsértés ugyanaznap történt, amikor – évtizedek óta először – ballisztikus rakétákkal felszerelt, nukleáris meghajtású amerikai tengeralattjáró érkezett  Dél-Korea partjaihoz. Szöuli sajtótájékoztatóján Kurt Campbell, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsának indiai-csendes-óceáni ügyekért felelős koordinátora bejelentette: a 18 750 tonnás, 170 méter hosszú, Ohio osztályú, Kentucky nevű tengeralattjáró Szöultól 320 kilométerre délkeletre, Puszan partjainál dokkolt. Hozzátette: a hajó érkezése azt bizonyítja, hogy Washington elkötelezett Dél-Korea védelme iránt.

Az amerikai külügyminisztérium utazási tanácsai szigorúan tiltják az amerikai állampolgárok számára, hogy belépjenek Észak-Korea területére, "mivel továbbra is komoly a kockázata az amerikai állampolgárok őrizetbe vételének, letartóztatásának és hosszú távú fogva tartásnak".

A tilalmat azután vezették be, hogy a phenjani hatóságok 2015-ben őrizetbe vették Otto Warmbier amerikai egyetemistát, miután engedély nélkül Észak-Koreába látogatott. Warmbier 2017-ben meghalt, pár nappal azután, hogy Phenjan szabadon engedte a már kómában fekvő amerikai diákot, és hazaszállították az Egyesült Államokba.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.