Éric Zemmour elindul a francia elnökválasztáson

  • narancs.hu
  • 2021. november 30.

Külpol

A szélsőjobboldali médiamunkást nemrég Orbán Viktor is fogadta. 

Videóüzenetben jelentette be Éric Zemmour szélsőjobboldali televíziós személyiség, publicista, hogy elindul a jövő áprilisi francia elnökválasztáson - írja a Politico.

Zemmour elsősorban muszlimellenes kirohanásairól ismert, két alkalommal el is ítélték gyűlöletbeszéd miatt. Bejelentkező beszédében is úgy fogalmazott, azért szeretne elnök lenni, hogy "az unokáinknak ne kelljen a barbárságtól szenvedniük, a lányainknak ne kelljen fátylat viselniük."

Zemmour szeptember óta járja az országot, hivatalosan az új könyvét reklámozza, de nagyjából mindenki biztosra vette, hogy elindul majd a választáson, és ezt most meg is erősítette. A publicista szeptemberben a budapesti demográfiai találkozón is részt vett, Orbán Viktor miniszterelnök is fogadta őt.

A Politico szerint Zemmour jelenleg 14 százalékon áll a közvélemény-kutatásokban, ezzel az eredménnyel nem jutna be az elnökválasztás második fordulójába, mert Emmanuel Macron jelenlegi elnök (24 százalék), és szélsőjobboldali versenytársa, Marine Le Pen (18 százalék) is megelőzi őt.

Az elnökválasztáson indul még Anne Hidalgo párizsi polgármester a szocialisták színeiben, valamint Jean-Luc Mélanchon szélsőbaloldali és Yannick Jadot zöld jelölt. A jobbközép republikánusok a hétvégén előválasztáson döntenek a jelöltjükről. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.