A katolikus egyház történetében először adott szavazati jogot a nőknek a pápa a püspökök októberi világtalálkozóján
– írja a BBC. A Vatikán szerdán jelentette be, Ferenc pápa öt nővérnek ad szavazati jogot, így ők is voksolhatnak majd a pápai tanácsadó testület ülésén, a püspöki szinóduson.
A találkozón a nők korábban csak megfigyelőként vehettek részt, és bár továbbra is a férfiak szavaznak majd többségben, a római katolikus egyház évszázadok óta férfiak által dominált történetében mégis jelentős lépés a nővérek szavazati joga.
A papnők létjogosultságáért küzdő amerikai székhelyű Women's Ordination Conference "jelentős repedésnek nevezte az üvegplafonon" a pápa döntését. "A Vatikán képviselői és a püspökök évekig ellenálltak, minden zsinaton elmozdították a céltáblát, amiért nem engedték meg a nőknek a választást. A ki nem mondott ok mindig a szexizmus volt" – írta a csoport a Twitteren.
Ferenc pápa a nővérek voksolása mellett bejelentette azt is, hogy szavazati jogot kap 70 kiválasztott, nem egyházi tag is. A lépés szintén szakít a hagyományokkal, és így a püspöki szinódus nem csak az egyházi méltóságok találkozója lesz. Mindehhez hozzátette, reményei szerint ennek a 70 embernek a fele nő lesz, de szeretné, ha bevonnák a fiatalokat is.
Ferenc pápa többször is kijelentette már, milyen fontosnak tartja a nők szerepét.