Finnország választás után - Hosszú futás

  • - kovácsy -
  • 2011. április 28.

Külpol

A héten kezdődnek Finnországban a koalíciós tárgyalások, miután a múlt vasárnapi parlamenti választás az Igaz Finnek nevű, önmagát öntudatosan populistának valló párt jelentős előretörését hozta. Az EU jövője szempontjából sem mindegy, kik és milyen preferenciákkal kormányoznak Helsinkiben.

A héten kezdődnek Finnországban a koalíciós tárgyalások, miután a múlt vasárnapi parlamenti választás az Igaz Finnek nevű, önmagát öntudatosan populistának valló párt jelentős előretörését hozta. Az EU jövője szempontjából sem mindegy, kik és milyen preferenciákkal kormányoznak Helsinkiben.

*

Nem könnyű megcímkézni a pártot az egyre kevésbé használható jobb-bal színskálán, sőt nevének a pontos fordítása is vitatott. A Perussuomalaiset kifejezés állítólag kevésbé konfrontatív, mint ahogy a bevett magyar fordításban hangzik. Ami pedig a szélsőjobboldali, rasszista mivoltukat illeti, ez - akárcsak máshol, a hasonló pártok esetében - erősen vitatott. Egyértelműen kizárható viszont, hogy az a 19 százaléknyi szavazó, aki őket választotta, mind rasszista volna. A joviális, kissé túlsúlyos, derűsen atyafiságos pártvezető, Timo Soini a kampány során kerülte az idegenellenes kirohanásokat, bár szó nélkül hagyta, amikor egyes párttársai annál becsmérlőbb megjegyzéseket tettek a haszonleső, kizárólag a segélyek felvételében érdekelt bevándorló kelet-európai cigányokra és afrikaiakra, a munkahelyeket elfoglaló lengyel és posztszovjet vendégmunkásokra.

Úgy tűnik, hogy az Igaz Finnek sikerét elsősorban az Európai Unióval szembeni ambivalens érzésekben kell keresni. A finnek többsége ugyanis, ha hinni lehet az elemzőknek, igencsak büszke arra, hogy miután összeomlott a Szovjetunió, és ezáltal elvesztette az ország a legfontosabb felvevőpiacát, önerőből képes volt kilábalni a súlyos válságból, miközben komoly szerkezeti átalakításokat is végrehajtott, jelentős összegeket fektetve az oktatás, a kutatás és az új iparágak fejlesztésébe. Az 1994-es EU-csatlakozáskor egyébként a finnek 46 százaléka a belépés ellen szavazott, alighanem éppen az addigi áldozatvállalás eredményeit féltve azoktól a tagországoktól, amelyek nem voltak hajlandóak és képesek arra, hogy hasonlóan határozott modernizációs fordulatot hajtsanak végre. Ettől kezdve azonban Helsinki megbízható, a többséggel tartó, különalkukra nem törekvő uniós szövetségesnek bizonyult - egészen az elmúlt évek válságáig, amikor először a görög, majd pedig az ír gazdaság megmentése érdekében kellett pluszterheket vállalnia.

A mostani kampányidőszak a portugál vészhelyzettel esett egybe. Az eddigi kormánykoalíció már nem volt teljesen egységes a stabilitási paktum elfogadását illetően sem. A szociáldemokraták (SPD) - a mostani választáson 19,1 százalékra csökkent a szavazati arányuk - az euró stabilitási mechanizmusát bankok és a magántőke bevonásával képzelik el, és ezzel távolról sem állnak egyedül Európában. A két további koalíciós párt viszont nem hangoztatott ilyen feltételeket. Egyikük, a korábban a legtöbb mandátummal rendelkező Centrumpárt (KESK) csak a szavazatok 15,8 százalékát szerezte meg, és így az Igaz Finnek mögé szorult. A másik, a jelenlegi pénzügyminiszter és reménybeli kormányfő, Jyrki Katainen vezette konzervatív koalíció (KOK) viszont némi szavazatveszteség mellett is az élre került (20,44 százalék). Mindez végül is azt mutatja, hogy a lakosság meglehetősen megosztott ebben a kérdésben. Ráadásul más tényezők is szerepet játszottak az eredmény alakulásában. Először is a három párt már hosszú évek óta kormányzott koalícióban, legfeljebb a tárcák elosztását módosította a mindenkori szavazatarány, ideológiai különbségeik egyre inkább felszívódtak. Ez fenntartotta ugyan a konszenzusos kormányzás rendszerét, viszont erodálta a párthívek azonosulási képességét - egyszerűbben szólva elkedvetlenítően unalmassá vált a politikai élet. Ami viszont mégis színezte, az pártfinanszírozási botrányok sorozata volt, amelyekben főleg a legnagyobb párt, a KESK volt érintett. Fontos állami vállalatokról derültek ki gyanús üzleti ügyek, amelyek mélyen felháborították a becsületes protestáns finneket. Ahogyan egyébként sokakat közülük az is, amikor néhány hete az egyházuk égisze alatt több szervezet homofób tévékampányt indított. A finn evangélikusok vezetője, Kari Mäkinen érsek megértéssel fogadta ugyan a bírálatokat, ennek ellenére az ügy miatt ezrek léptek ki az egyház kötelékéből.

Timo Soininak ezt nem kellett megtennie, mert ő eleve a katolikus kisebbség tagja. Ettől még "férfipártja" elutasítja a melegházasságot, az abortuszt, de még a házasságon kívüli szexuális életet is. Szavazóinak jelentős többsége (egyik vezetőjük szerint támogatóik 70 százaléka) férfi, mégpedig az átlagosnál alacsonyabb iskolai végzettséggel és keresettel. Vélhetően ők az elmúlt évtizedek átalakulásainak a vesztesei - értelemszerűen fogékonyan a párt baloldali követelésekbe csomagolt populizmusára is.

Ami mármost az EU ügyeit illeti, a portugál segélycsomag kérdését tárgyaló, május 16-ra tervezett pénzügyminiszteri tanácskozáson Katainen, a várható kormányfőjelölt még az eddigi (akkor már csak ügyvivő) kormány tagjaként vesz részt. Hiába nyilatkozta Olli Rehn, az unió gazdasági és pénzügyekért felelős - történetesen finn, egykor KESK-alelnök - biztosa, hogy addigra el kellene döntenie az új kormánynak, támogatja-e a portugál segélycsomagot, az Igaz Finnek részvétele nem könnyíti meg a koalíciós tárgyalásokat. Viszont akár megalakul addigra az új kormány, akár nem, az uniós döntést a parlament elé kell vinni, ahol megszavazhatja a többség, főleg ha az SPD is támogatja. De Katainen, akit a Financial Times három éve Európa legjobb pénzügyminiszterének minősített, alighanem kénytelen lesz olyan módosításokat kérni a tervezetben, amelyek kompromisszumkészebbé tehetik az Igaz Finneket. Az ugyanis a helyi szokásoktól mélységesen idegennek, a konszenzusbarát finnek számára (politikai meggyőződésüktől függetlenül) egyelőre egyenesen érthetetlennek tűnne, ha kihagynák a tárgyalásokból azt a pártot, amely a legnagyobb szavazatnövekményt érte el, még ha ez csak a harmadik helyhez volt is elég a rangsorban.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”