Fontos posztot szán Trump a magyar származású extanácsadójának

  • narancs.hu
  • 2020. július 15.

Külpol

Gorka Sebestyén 2017-ben hagyta ott a Fehér Házat.

Azt tervezi Donald Trump, hogy Gorka Sebestyént, a Londonban született magyar származású korábbi tanácsadóját nevezi ki a Nemzetbiztonsági Oktatási Tanács tagjává – írja a CNN nyomán az Index. Ez a tanács egy 14 fős testület, amely olyan kormányzati programot (NSEP) felügyel, amely egyetemistáknak ad ösztöndíjakat, valamint egyetemeknek és főiskoláknak nyújt támogatást ahhoz, hogy stratégiailag fontos nyelveket, regionális ismereteket oktassanak. A program célja, hogy növelje azok számát, akik később fontos nemzetbiztonsági pozíciókra jelentkezhetnek az USA kormányánál.

Az Index emlékeztet, Gorka 2017-ben egy héttel azután távozott a Fehér Házból, hogy patrónusa, Trump főstratégája, a korábban a Breitbart nevű alt-right portált irányító Steve Bannon lemondott. Távozásakor azt közölték, Gorka Sebestyén nem mondott le, de megerősítették, hogy többé nem dolgozik a Fehér Házban, ő viszont ragaszkodott hozzá, hogy nem rúgták ki. A Magyar Narancs 2017-ben portrét szentelt az elnök tanácsadójának.

Trump magyar hangja – Gorka Sebestyén portréja

Orbán Viktornak adott tanácsokat, megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon és volt egy elvetélt pártalapítási kísérlete is. Gorka Sebestyén végül Amerikában, Donald Trump oldalán futott be. Január 20-án, Donald Trump elnöki beiktatásakor leginkább az izgatta a hazai közvéleményt, hogy míg Orbán Viktor miniszterelnök nem vett részt a ceremónián, meghívást kapott az Államokban élő Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat vezetője és a tévés Vujity Tvrtko.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.