Fordulat jöhet a WikiLeaks alapítójának ügyében

  • narancs.hu
  • 2024. április 11.

Külpol

Joe Biden elnök „fontolóra veszi”, hogy ejtsék a vádakat Julian Assange ellen, aki katonai titkokat hozott nyilvánosságra.

Ausztrália kérelmezte, hogy az Amerikai Egyesült Államokban ejtsék a vádakat a WikiLeaks alapítója, az ausztrál Julian Assange ellen, és ezt a kérést Joe Biden elnök fontolóra veszi – írja a BBC információjára hivatkozva a Telex.

Julian Assange 2006-ban alapította a WikiLeakset, amely dokumentumokat hozott nyilvánosságra többek között a szcientológiai egyházról, a Guantánamói-öböl-beli fogolykínzásokról, és 2010-ben az amerikai hadsereg afganisztáni és iraki tetteiről, állítva, hogy a katonák civileket is öltek. Titkos amerikai diplomáciai üzeneteket is publikált.

2010 novemberében Svédország kérésére az Interpol felvette a körözött személyek listájára Assange-ot. Nemi erőszakkal vádolták, ezt a vádat 2019 végére ejtették. Évekig Ecuador londoni nagykövetségén élt, politikai menekültként, de miután az ecuadori elnök korrupciós ügyeiről is publikált adatokat a WikiLeaks, Assange-nak távoznia kellett a nagykövetségről. A brit rendőrség letartóztatta, az Amerikai Egyesült Államok legfelsőbb bírósága pedig kémkedés vádjával eljárást indított ellene, és kérte a kiadatását. 

Assange azzal védekezik, hogy azt tette, amit egy újságírónak tennie kell.

Most a kiadatás ellen küzd a brit bíróságon. Márciusban olyan döntés született, hogy egyelőre nem adják ki, és Nagy-Britannia biztosítékokat kér az Amerikai Egyesült Államoktól arra, hogy Assange-ot nem ítélik halálra.

 

Ausztrália parlamentje nemrég úgy döntött, hogy Assange térjen vissza a hazájába. Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök úgy gondolja, hogy Assange tetteit nem egyformán ítélik meg, de ez a huzavona nem mehet a végtelenségig. 

Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a 2010-es kiszivárogtatás „az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb titkos információs kompromittálása” volt.

A WikiLeaks most is dolgozik:

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.