Így terjed a NER: itt a szlovén nemzeti konzultáció!
Jansa_Orban1812.jpg

Így terjed a NER: itt a szlovén nemzeti konzultáció!

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. április 13.

Külpol

Újabb bizonyíték arra, hogy Orbán nemcsak komoly pénzzel, de tanácsokkal is segíti a szlovén szélsőjobbot.

Március végén részletesen írtunk arról, Orbán miként segíti a szélsőjobboldali szlovén politikust, Janez Janšát és pártját, a Szlovén Demokrata Pártot (Slovenska Demokratska Stranka, SDS). A két pártvezér rendszeresen találkozik, a pártok politikusai pedig nyilvánosan kiállnak egymásért, ha a szükség úgy hozza. Legutóbb a választások előtt adott terjedelmes címlapinterjút a Magyar Hírlapnak Milan Zver; az SDS EP-képviselője hosszasan méltatta Orbánt és az ő „migrációs politikáját”.

Barátom, Janša

Orbán Viktor komolyan támogatja a szlovén szélsőjobboldal vezérét, Janez Janšát. A magyar adófizetők százmilliói és a NER kulcsfigurái is Janša rendelkezésére állnak, aki még az idén visszakerülhet a hatalomba. A furcsa pénzmozgások miatt a helyi ügyészség már vizsgálódik.

Csak 2017-ben 1,43 millió euró (majdnem 445 millió forint) érkezett Orbán Viktor közvetlen környezetéből Janša pártmédiájához. Habony Árpád és a hozzá köthető két további cég (Modern Media Group, Ridikül, Ripost) megvásárolta az SDS hírtévéjének, a Nova24-nek majdnem a felét. A birtokunkban lévő dokumentumok szerint a felvásárláshoz a készpénzt Varga Károly biztosította, aki Mészáros Lőrinc üzlettársa, és hivatalosan semmi köze nincs sem Habonyhoz, sem a médiához. A Ripost tulajdonosa, Schatz Péter már szlovén céget is alapított, mely tulajdonos lett az SDS hetilapját kiadó társaságban is. A magyar pénzek felbukkanásával az SDS médiája erősen habonyizálódni kezdett: megjelent a bulvárba csomagolt pártpropaganda (a Skandal24 című színes hetilap formájában), a név nélküli cikkek, a migránsveszéllyel fenyegető híradások, és a hivatalosan független, de egymásra nagyon hasonlító, az egész országot lefedő régiós híroldalak. A Nova24-ben pedig sűrűn hirdetik, hogy Szlovéniába is hamarosan érkezik a magyar kormányzati bulvár zászlóshajója, a Ripost.

Mindez nem véletlen. A Danube Business Consulting (DBC) tanácsadó cég, melyet Londonban alapított Orbán két tanácsadója, Arthur J. Finkelstein és Habony Árpád (Finkelstein tavalyi halála után Habony vette át a vállalkozást) a hírek szerint Janez Janšának is dolgozik. Úgy tudni, a DBC profilja nem korlátozódik az egyszerű tanácsadásra, hanem teljes politikai, kommunikációs és médiatervet is készítenek a megrendelőknek.

Erre újabb bizonyíték, hogy a héten minden szlovén szavazópolgár megkapta postán az SDS saját, hat kérdésből álló nemzeti konzultációját. (A Fidesz először 2010-ben küldött kérdőíveket a magyar választóknak, melyet azóta további öt követett. Ezek a kérdőívek valódi közvélemény-kutatásra alkalmatlanok, viszont kiváló kampányeszköznek bizonyultak. A kormány álláspontját hangoztató kérdések sokszor már önmagukban is hamis állításokat fogalmaztak meg, a visszaküldött kérdőívekből pedig kiválóan lehet választói adatbázist építeni.)

Az SDS kérdései a Fideszéhez hasonlóan demagóg állítások, még akkor is, ha azok közül több is látszólag a párt programjára vonatkozik. Arról kérdezik többek közt a választókat, hogy egyetértenek-e egy olyan adócsomaggal, mellyel évi 900 euróval több maradna mindenki zsebében, vagy hogy – a demográfiai problémák enyhítése érdekében – egyetértenek-e a családi pótlék emelésével, vagy azzal, hogy az állam segítse a gyerekes családok lakáshitelének visszafizetését. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a választások után Rogán Antal és Kovács Zoltán is arról kezdett beszélni, hogy „a demográfia a legfontosabb nemzetstratégiai kérdés”, és hogy ez a téma lesz a magyar kormány politikájának középpontjában a következő időszakban.

false

Ennél is érdekesebb azonban az SDS nemzeti konzultációjának harmadik és hatodik kérdése. A harmadik kérdésben azt állítja a párt, hogy az Európai Unió menekültáthelyezési programja miatt minden egyes Szlovéniába áthelyezett menekült havi 1960 eurójába kerül az államnak. Az SDS azt kérdezi a választóktól, hogy a kormány mondja-e föl ezt a kvótakötelezettséget. Szlovéniának maximum 337 menekültet kellene befogadnia. A szabályozás ellen Magyarország és Szlovákia is perre ment, ám az Európai Bíróság elutasította a keresetet és kimondta, hogy minden uniós tagországnak be kell tartania a közösségi szabályozást. A magyar kormány népszavazást is kezdeményezett a „kötelező betelepítési kvóta” ellen, ám a referendum érvénytelen lett.

A konzultáció utolsó kérdése Szlovénia nemzeti himnuszát írná át. Az SDS azt szeretné elérni, hogy a jelenlegi szöveget bővítsék ki nacionalista és istenre is hivatkozó sorokkal. Szlovénia himnuszának szövege 1991 óta France Prešeren Pohárköszöntő (Zdravljica) című versének hetedik versszaka, mely így hangzik Ács Károly fordításában:

Éljenek mind a népek,
melyek hiszik: eljő a nap
s elűzi a sötétet,
nem lesz több civódás, harag
csak rokon,
s nem szurony:
jó szomszéd a határokon!

Az SDS ezt szeretné kiegészíteni a vers második versszakával, mely nem csak istent élteti, de a szlovén népet a többi nép elé helyezi:

Kupám kire ürítsem
hangos éljen!-nel legelébb?
A hont éltesse Isten
éltesse soká a szlovént,
s mindenütt
egybegyűlt
testvérünk, kit egy anya szült!

Az SDS konzultációja tehát nem csak formájában, de tartalmilag is a Fidesz nemzeti konzultációit idézi. A válaszadáshoz elkérik a szavazók személyes adatait is, a kérdőívhez pedig válaszborítékot is csatoltak: a válaszadás tehát nem kerül semmibe a szavazóknak, viszont nagyszerű alapot ad az SDS-nek egy szavazói adatbázis felépítéséhez, azaz a szlovén Kubatov-lista elkészítéséhez. Szlovéniában májusban előre hozott választások lesznek, miután a kormányfő, Miro Cerar márciusban váratlanul lemondott.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)