Trump rakétákkal fenyeget Szíriában, válaszul az orosz fenyegetésre 
donald-trump-charlottesville-press-conference.jpg

Trump rakétákkal fenyeget Szíriában, válaszul az orosz fenyegetésre 

  • MTI
  • 2018. április 11.

Külpol

Donald Trump amerikai elnök szerdán Twitter-üzenetben rakétatámadással fenyegetőzött Szíriában válaszul arra a keddi orosz fenyegetésre, amely amerikai rakéták lelövését helyezte kilátásba.

A kölcsönös fenyegetések elindítója az, hogy múlt szombaton feltételezhetően vegyifegyver-támadás érte a szíriai Dúmát, amire válaszul Trump katonai csapást kezdett fontolóra venni a támadásért felelősnek tartott rezsim ellen. A támadás következtében hatvanan meghaltak és ezernél többen megsebesültek. 
Erre reagálva Alekszandr Zaszipkin, Oroszország bejrúti nagykövete az esetlegesen kilőtt amerikai rakéták lelövését helyezte kilátásba egy kedd esti műsorban a libanoni síita Hezbollah szervezethez köthető, al-Manár nevű csatornán. Hozzátette, hogy a rakéták kilövőeszközeit is elpusztítják.


Trump szerdai üzenetében így fogalmazott: „Oroszország azzal jön, hogy lelő minden és bármilyen típusú rakétát. Készüljön! Menni fognak, remekek, újak és okosak! Nem lehettek a szövetségesei egy Gázzal Gyilkoló Állatnak, aki a saját népét öli, és még élvezi is!" – írta Trump Bassár el-Aszad elnökre utalva, aki a szíriai belháborúban Oroszország támogatását élvezi.

 

Az „okos rakétáknak" a terroristák, nem pedig a legitim szíriai kormány irányába kellene szállniuk, amely több éve harcol a nemzetközi terrorizmussal a saját területén – közölte Facebook-bejegyzésében Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője válaszul Trump Twitter-üzenetére.

Nem sokkal harcias üzenetét követően Trump békülékenyebb hangnemre váltott: gazdasági segítséget ajánlott Oroszországnak, és a "fegyverkezési verseny" felhagyását szorgalmazta. 
„Kapcsolataink Oroszországgal rosszabbak, mint valaha, beleértve a hidegháborút is. Márpedig erre nincs ok. Oroszországnak szüksége van ránk, hogy segítsünk gazdaságán, és ezt könnyű megtenni” – írta Trump újabb twitterüzenetében.
Mindeközben amerikai kormányzati tisztségviselők francia és brit kollégáikkal tárgyaltak egy lehetséges közös katonai válaszról a feltételezett gáztámadásra. Az AP amerikai hírügynökség értesülése szerint a támadás már e hét végén megtörténhet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.