Ilaira Salis is felszólal az EP-vitán Orbánnal

  • narancs.hu
  • 2024. október 8.

Külpol

Salis azzal vádolják a magyar hatóságok, hogy kitörés napi utcai támadások egyik főszervezője volt.

„Fel fogok szólalni, hogy a tapasztalataimról beszéljek, és a magyar elnökségről is általánosságban” – mondta a Telexnek Ilaira Salis, a baloldali GUE/NGL olasz EP-képviselője arra a kérdésre, ő lesz-e az egyik felszólaló azon a szerdai vitán, ahol Orbán Viktor ismertetni az magyar EU tanácsi elnökség programját. 

 
Ilaira Salis (forrás: Ilaira Salis / Facebook)
 

A rövid beszélgetés azért is lesz pikáns, mert Salist azzal vádolják a magyar hatóságok, hogy a tavaly februári, kitörés napi utcai támadások egyik fő szervezője volt. Akkor egy külföldi csapat viperával és gázspray-vel brutálisan támadott rá terepruhás emberekre, akiket náciknak gondoltak.

„Láttam Magyarország legrosszabb oldalát, mert ott voltam egy börtöncellában 15 hónapig” - mondta a nyáron az EP-be jutott Salis, hozzátéve, hogy ez szerinte politikai eljárás volt, és a kormány tagjai már azelőtt búnösként beszéltek róla, hogy a bíróság elé kerül. Salis arra is felhívta a figyelmet, hogy a támadásoknak egy német gyanúsítottja is van, neki még mindig nincs kiírva a tárgyalása sem.

Orbán maga is elég kemény vitára számíthat, hiszen a Néppártból Manfred Weber és Magyar Péter is vele fog foglalkozni. A magyar miniszterelnök ma érkezik Strasbourgba, ahol a Facebookja alapján „csihipuhira” készül.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.