Orbán Brüsszelből üzent Ukrajnának és az EU-nak, incidenssel kezdődött a sajtótájékoztatója

  • narancs.hu
  • 2024. október 8.

Külpol

Háborúpárti EU-ról beszélt a miniszterelnök, aki pezsgőt bontana Trump győzelme esetén.

Sajtótájékoztatót tart Brüsszelben Orbán Viktor a magyar EU-elnökség programját ismertető európai parlamenti ülésnap előtt. A sajtájékoztatót nem sokkal a kezdete után Gyekiczki Márton DK-s aktivista zavarta meg, aki azt kibálta Orbánnak többször is: "Mennyiért árulta el a hazát, miniszterelnök úr?" Az incidens részleteiről ebben a cikkünkben írtunk:

A nemzetközi sajtótájékoztatón Orbán részben az itthonról ismert lózungjait ismételgette – brüsszelita buborék, háborúpárti EU, béke –, részben az újságírók által feltett kérdésekre válaszolt. A hvg.hu hírfolyama szerint a miniszterelnök, aki  magyarul kezdte a sajtótájékoztatót, először az Ukrajnában és a világ más pontjain zajló háborúkról beszélt. Az EU versenyképességét illetően azt mondta, november 8-án az európai vezetők informális találkozót tartanak, ekkor fogadtatna el új versenyképességi stratégiát, melynek elemei ezek lennének elképzelése szerint: az adminisztratív terhek és túlszabályozás csökkentése, megfizethető energiaárak, zöld iparpolitika, a belső piac megerősítése, a felső piac korlátainak felszámolása, a tőkepiaci unió megvalósítása és a konnektivitás növelése.

Ezután a migrációról beszélt; mint mondta, a jelenlegi menekültügyi rendszer nem működik, egységes politika hiányában a tagállamok önállóan próbálják kezelni a problémákat, ez azonban előbb-utóbb a schengeni rendszer széteséséhez vezethet. Ezért schengeni csúcstalálkozókat kezdeményezne, ahol rendszeresen megbeszélhetnék a határvédelmi kérdéseket.

Szavaiból kiderült: Trump győzelme esetén pezsgőt bontana, a "brüsszelita buborékban" nincs változás, a Patrióták erősödni, egyszer pedig győzni fognak.

"Önök egy háborút nem tudnak megnyerni a hadszíntéren" 

– válaszolta a magyar kormányfő egy ukrán újságírónak, aki azt kérdezte tőle, mit tenne, ha Magyarországra bevonulnának az oroszok. Orbán Viktor szerint eltér a véleménye az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban a többségtől, "arra koncentrálunk, hogy tűzszünetet hozzunk össze". Hozzátette, nem tudja, hogy lehet megoldani a mostani fegyveres konfliktust, csak azt, hogy a jelenlegi helyzet nem fenntartható.

A miniszterelnök ezután a HírTV kérdésére válaszolva arról beszélt, olyan nincs, hogy a harmadik legerősebb pártnak ne jusson bizottsági hely, mint az a Patriótákkal történt, ilyet még ő se tett Magyarországon, pedig van bőven baja a hazai ellenzékkel. Szerinte a Patriótákat azért tekintik veszélyesnek, mert az emberek akaratát képviselik, azonban a demokrácia elkerülhetetlen velejárója a kurzusváltás. Hozzátette, nem konkrétan a pozíciókról beszél, hanem a hozzáállásról, a változásra való hajlandóság hiányáról "a brüsszelita buborékban".

A spanyol hírügynökség a VOX-nak nyújtott MBH-hitelről kérezte a magyar miniszterelnököt. Orbán szerint ez nem politikai, hanem üzleti kérdés, ezért ő ezzel nem foglalkozik, a kormánynak pedig nincs beleszólása abba, hogy ki vesz fel hitelt egy magyar banktól. Egy német újságíró azon kérdésére, hogy miért tűnik úgy, mintha Orbán szemben állna az unió többi tagállamával, a miniszterelnök úgy válaszolt, az egység a legfontosabb uniós érték, de ettől még neki nem kell befognia a száját, képviselheti a nemzeti érdekeket.

A világ zöme most békepárti, az EU meg "háborúpárti", vagyis, "legyünk igazságosak, hosszabb utat gondolnak a békéhez" – fogalmazott az Euronews kérdésére a kormányfő, aki azt is kifejtette, hogy szerinte az orosz és az ukrán vezető is meg van róla győződve, hogy az idő nekik dolgozik, ezért nem hajlandók kompromisszumra vagy békére. Egy másik kérdésre válaszolva viszont már azt magyarázta, hogy nem tartja saját magát ikonnak, "nagy nemzetközi fickónak", ebbe a szerepbe szándéka ellenére a liberálisok kényszerítették, ő csak Magyarországot akarja szolgálni.

"Soros György tett engem híressé, nem én magamat, de hát ez van, így alakult"

– mondta Orbán a hvg.hu tudósítása szerint, majd arról is beszélt, hogy a szabadságharcosok országa vagyunk, tudjuk, mikor kell és mikor nem kell tárgyalni az oroszokkal, ráadásul NATO-tagok vagyunk, ezért nem kell azon merengeni, hogy mi lenne, ha nem lennénk azok, és Oroszország tőlünk csatolna el területeket.

"Az erős vezetőktől nem kell félni, meg fognak bukni előbb-utóbb, én is buktam többször" – mondta a miniszterelnök, aki bürokraták és nemzeti vezetők ellenállásaként értelmezi az uniós munkát, szerinte ugyanis az EU alapproblémája az, hogy túl nagy hangsúlyt kapnak az intézmények. A sajtótájékoztatón előkerült a Budapest–Belgrád vasútvonal építése is, amihez a 444.hu értesülései szerint Orbán apjának bányájából viszik a követ. A miniszterelnök szerint azonban magáncégek építkeznek, neki ehhez semmi köze, nem mosódik össze a politikai munkája a családja anyagi érdekeivel, nem is akar foglalkozni ezzel.

A mentelmi jog egy fontos intézmény, a végrehajtó hatalom az erőszakszervezetein keresztül nem tudja akadályozni a képviselőket, ez egy jó intézmény, erre szükség van – mondta a Magyar Nemzet kérdésére azzal kapcsolatban, hogy Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését kérték. Ez azonban az EP döntése és hatásköre, Orbán így csak annyit fűzött hozzá, hogy köztörvényes bűncselekményről van szó. A készülő jogállamiságról szóló jelentésről a kormányfő azt mondta, „tiszta propaganda” az egész, míg a migrációs politikai miatti bírósági ítéletét úgy értékelte, mint ami szembe megy Magyarország alaptörvényével.

Mindezt újabb migrációellenese megszólalások követték, Orbán szerint ugyanis „nem értünk egyet a migrációs megközelítéssel, próbáljuk nem végrehajtani a magyar kultúrát tönkretévő szabályokat”. A közös migrációs politika elfogadható, de a miniszterelnök azt szeretné, legyen megengedhető, hogy ebből valaki kimaradjon, ahogy ezt a hollandok is felvetették már. Hozzátette, csak idő kérdése, hogy mikor indít a kormány „migránsjáratokat” Brüsszelbe.

A HVG kérdésére a miniszterelnök elmondta, A és B-terv is van az Erasmus-programba való visszakerülésre. Ha nem sikerül megállapodni, az sem baj, mivel állami költségvetésből csinálunk sajátot, ez a Pannónia-program, ami Orbán szerint még jobb is, mint az Erasmus, ahogy a Horizon kutatási program alternatíváját is sikeresnek ítélte. A sajtótájékoztató végén a Telex a Vitnyédre tervezett esetleges menekülttáborról kérdezett a kormányfőt, aki szerint azonban ilyen sehol sem lesz.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.